Bir Browser RPG Oyunu Popmundo!

Bir Browser RPG Oyunu Popmundo!

ABONE OL
10 Ocak 2021 00:47
Bir Browser RPG Oyunu Popmundo!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Merhaba sevgili okurlar. Bugün size 2005’ten beri varlığını sürdüren, en eski browser rpglerinden birinden bahsedeceğim. 15 senedir varlığını sürdüren Popmundo, geçen her senede kendisine bir şeyler katarak oyuncuların ilgisini canlı tutmayı başarabilen bir oyun. Bu senenin sürprizi ise Yangın Kulesi Acil Durum Müdahale Devriyesi oldu. Bundan bahsetmeden ilkin Popmundo’yu bilmeyenlere tanıtmak ile başlamış olalım.

www.popmundo.com adresi üstünden emailiniz ile kayıt yaptırdığınızda, tek bir karakter oluşturma hakkınız olur. Bu karakterin adını, doğum yerini seçersiniz ve ikinci hayatınız bu andan itibaren adım atar. Aslolan kariyer seçeneği müzik olsa da polislik, doktorluk, din adamlığı, zombi avcılığı benzer biçimde onlarca yan kariyer hedefinde de ilerleyebilirsiniz. Pek fazlaca oyuncu bu kariyer hedeflerinin onlarcasında birden gelişim göstermektedir. Bundan dolayı niçin geliştirmesinler?

Yukarıda gördüğünüz benim karakterimin sayfası. Karakterimle ilgili derhal her şeyi bu sayfada görebiliyorsunuz. Karakter adımı, karakterimin yaşını, sahne adını, üyesi olduğu grubu, hangi şehirde ve mekanda bulunduğunu ilk bakışta görebilirsiniz. Sağ tarafta bulunan öteki butonlara tıkladığınızda da geri kalan eski bloglarını, ailesindeki eşi ve çocuklarını, hangi kabiliyetlere haiz olduğumu vs her türlü informasyon karakter sayfasından ulaşılabilir durumda. Sizin de bir karakter sayfanız olacak ve istediğiniz benzer biçimde düzenleyebileceksiniz.

Aslolan kariyer hedefinin müzik dünyası bulunduğunu söylemiştik. İlk olarak çalgı kabiliyetleri ve sonrasında müzik türü kabiliyetlerini geliştirdikten sonrasında ilk dünya turunuza çıkabilirsiniz. Zaman içinde yeteneklerinizin üstüne fazlaca daha çok kabiliyet koyup bir dünya starı haline gelebilir ve global yarışmalarda boy izah edebilirsiniz. Bigbang, popozola ve festival benzer biçimde büyük prestijli yarışmalarda bir sıralama kapmak o denli da kolay değildir. Vakit gerekir fakat verdiğiniz zamana değeceğinden şüpheniz olmasın!

Bu minik mavi dünyada, dünyamızın birçok değişik ülkesinden 49 büyük kent bulunmaktadır. Bu şehirlerin her birini seçimle başa gelen valiler ve baş yargıçlar yönetir. Eğer isterseniz birgün siz de bir şehirde valilik yapabilirsiniz. İstanbul, İzmir, Ankara ve Antalya şehirleri Popmundo’da mevcud Türk şehirleridir. Buralarda Türk oyuncularla karşılaşmanız oldukça ihtimaller içindedir. Herhangi bir mevzuda mevcud sorularınızı cevaplamaktan çekinmeyeceklerdir.

Popmundo, Türkçe dil desteğiyle beraber 20 ayrı dil desteği daha sunmaktadır. Dünyanın her yerinden binlerce değişik insanoğlunun paylaşmış olduğu bu dünyada kontakt her anlamda kolaydır. Değişik kültürler tanıyabilir, dilinizi geliştirmenize destek olacak arkadaşlıklar kurabilirsiniz. Hatta birazcık çabayla yeni diller bile öğrenebilirsiniz. Bundan dolayı Popmundo toplumsal bir dünyadır ve insanoğlu birbirleriyle kontakt oluşturmayı severler.

Sosyalik demişken Türk oyuncu yoğunluğundan bahsetmezsek olmaz. Oyunun en kalabalık oyuncu camiasını Türkler oluşturmaktadır. Neredeyse her alanda inanılmaz başarılara imza atmış birçok Türk oyuncu bulabilirsiniz. Bu sayede gerçekleştirmek istediğiniz şeylerle ilgili sorularınızı tamamen Türkçe yanıtlayacak birçok dostunuz olacağını söyleyebilirim. Onun haricinde Türkçe diline hususi forum moderatörleri, gözcüler ve topluluk temsilcileri bulunduğunu da söylemeden geçmeyelim. Bu sayede başka bir oyuncuyla yaşadığınız problemleri de rahatça çözebiliyorsunuz.

Bir de başarı puanları var. Başarılar, Popmundo üstünde başardığınız irili ufaklı her şey karşılığında kazandığınız resimli rozetlerdir aslına bakarsak. Her karakterin sayfasında başarı puanları için bir sayfa bulunur ve bu sayfayı açtığınızda o karakterin seneler içinde hangi alanlarda ne kadar başarı göstermiş bulunduğunu görebilirsiniz. Averaj bir oyuncu 2000-3000 başarı puanı toplarken, günümüzde en yüksek başarı puanı 7000lere kadar ulaşmıştır. Sadece hala tüm başarıları toplayabilen bir karakter yoktur. 15 senenin sonunda bile her karakterin hala başarabileceği pek fazlaca kariyer hedefi mevcuttur.

Son olarak bu senenin süprizi Yangın Kulesi Acil Durum Müdahale Devriyesi’nden bahsedeyim. Serüven düşkünleri için oluşturulan bu aktivitede bir gökdelende yangın çıkıyor ve o gökdelende mahsur kalan oyun karakterlerini kurtarmak için birçok oyuncu gökdelene giriyor. Günün herhangi bir saatinde çıkabilen bu yangınlarda kurtardığınız oyun karakterlerinin sayısına gore 5 tane kadar başarı puanı kazanıyorsunuz.

Koca gökdelen içinde oksijeniniz bitmeden, kaybolmadan bu karakterleri bulup helikoptere götürmeniz gerekiyor. Bunu 100 şahıs aynı anda yaptığınızda ise eğlencenin dozu bir tık yükseliyor. Ihmal etmeyin, Popmundo oynaması parasız bir oyun ve tek ihtiyacınız bir email adresi. Kayıt olmak için www.popmundo.com adresindeki kayıt formunu doldurmanız kafi. Sizi de bekliyoruz!

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.