Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

Arama Motoru Optimizasyonu Nereye Gidiyor?

Arama Motoru Optimizasyonu Nereye Gidiyor?
Arama Motoru Optimizasyonu Nereye Gidiyor?

Her yıl birileri, Google ’ın kendi algoritmalarını değiştirdiğinden dolayı arama motoru optimizasyonunun etkinliğinin bittiğini duyurur. Ancak endişelenmeyin, bu yazı, arama motoru optimizasyonunun bittiğini, bitmek üzere olduğunu ya da güç azalması yaşadığını bile söylemeyecek.

Ancak arama motoru optimizasyonunun ayrı ve bağımsız bir organ olarak kalacağı günler sayılıdır. Arama motoru optimizasyonu, hızlı bir şekilde gelişen, daha yaratıcı, farklı ve ilgi çekici bir uğraş haline gelmektedir.

Son birkaç yıldır, arama algoritmalarındaki değişiklikler ve internet kullanıcılarının davranışları eski arama motoru optimizasyonu çalışmalarını neredeyse gereksiz hale getirmiştir. 5 yıl önceden kalma arama motoru optimizasyonu tekniklerinin kullanılması daha önceden kazanılmış pozisyonu da kaybettirmektedir. Dolayısıyla eski teknikler yarardan çok zarar vermektedir.

Arama motoru optimizasyonuna olan bakış açısı, artık değişti ve bu değişim tek kelime ile tanımlanabilir: Entegrasyon.

Araştırma Pazarlama Entegrasyonu

Bu terim, araştırma dünyasında sıkça duymaya başlayacağımız bir hale geldi. Arama motorlarının daha geniş çapta sonuç vermesi, içerik kalitesi, marka duygusu ve geçerliliğinin ölçülmesinde kullandığı kritik teknikler ve sitelerin arama optimizasyonunu gerçekleştirmesi ile git gide diğer pazarlama otoriteleri arasında değeri artmaktadır.

Önümüzdeki birkaç yılda araştırma pazarlama entegrasyonu, Google sonuç listesinde ilk sayfada olabilmek için ön koşul haline gelecektir. Araştırma pazarlama entegrasyonu tüm organizasyonların satış, pazarlama, halkla ilişkiler, markalaşma ve hepsinin kendi arasındaki yaklaşımlarında devrim yaratacaktır.

Araştırma pazarlama entegrasyonu uygulayıcısı için, başarı, arama motoru optimizasyonu tekniklerinin organizasyonun, pazarlama departmanına entegrasyon yeteneğine bağlıdır. Politika, baskı ve eylem kelimeleri başlık etiketi, link geliştirme ve anahtar kelime temaları olarak eşit derecede önemde olacaktır

Araştırma pazarlama entegrasyonunun, pazarlama bakışıcısının çeşitli alanlarına olan etkisini detaylı olarak inceleyelim:

Yeni Arama Yolları

Sosyal arama şu an daha başlangıçta.Twitter ’ın, Google ’ın sonuçlarına entegrasyonu geçen yıl tamamlandı ve Google+ ’nın gelişi ile bozulan ilişkilere çare oldu. Birkaç hafta önce Facebook kendi geliştirdiği arama motorunu kullanıma sundu. İşler, heyecan düzeyi yüksek bir şekilde gelişiyor.

Sosyal medya odaklı arama motorlarının ilerleyişinin devam edeceğine şüphe yok. Sosyal medya, arama motoru sonuç sayfası ve arama motoru optimizasyonu teknikleri üzerindeki etkisini göstermeye devam ederse, bunun sonucu olarak kendi sosyal özelliklerini geliştirmek zorunda kalacak.

Ayrıca inanıyorum ki, ileride Facebook, Twitter, LinkedIn ve Quora gibi sosyal medya organları, Google ’ın Pazar payından almaya başlayacaklar. Ya da Google tarafından satın alınacaklar. Google ’ın doğruluk ve kapsamında olan ve LinkedIn gibi bir platformun içindeki tüm bilgileri içeren bir arama motoru düşünün!

Markalaşma

Google ’ın Penguen güncelleştirmesindeki anahtar eleman, bir organizasyonun marka menzilinin kapsadığı alanın arama motoru sonuç sayfasında bir etken olmasıdır. Bu da marka popülerliğinizin daha fazla olması halinde, ilk sayfadaki pozisyonunuzun daha yukarılarda olması anlamına geliyor. Bu nedenle, arama motoru optimizasyonu, genel bir strateji ile, markalaşma girişimlerini dikkatlice sıraya koymak durumunda.

Buna ek olarak, link geliştirme, geçmişten beri odaklanılan ürüne özgü anahtar kelime ve cümlelerin belirlenmesi, markalı bağlantı metni cümleleri, markalı trafik destekleyici ve yeni gelen linkler ile sağlıklı bir yüzde içermelidir. Link geliştirici anlayışın stratejisi, doğal link profillerini marka, ürün ve arama motoru optimizasyonu anahtar kelimeleri ile geliştirmektir.

Halkla İlişkiler

Araştırma Pazarlama Entegrasyonu ya da “yeni Araştırma Motoru Optimizasyonu” geleneksel halkla ilişkiler bağlantılarına şiddetli bir şekilde eğilim göstermektedir. Son birkaç yıldır birçok yazılı yayın, dijital dünyanın onlardan aldığı pazar payını geri almaya çabalamaktadır.

Yazılı medya dünyasından sağladıkları itibar ve uzmanlık nedeniyle birçok yayın, internette hızlı bir şekilde büyük bir geçerlilik kazanmıştır. Bu geçerlilik sebebiyle marka ve organizasyonlar ile bu gazete ve dergiler arasındaki ilişki arama motorlarındaki görünürlük açısından kayda değer bir etki yaratmıştır.

Yazılı bültenler, röportajlar ve dergiler ile arasındaki ilişki, araştırma pazarlama entegrasyonunun önemli bir parçasıdır. Daha fazla firma, yeni arama motoru optimizasyonun entegrasyonuna ayak uydurduğunda ve geleneksel halkla ilişkiler fırsatlarının link geliştirme potansiyellerini fark ettiklerinde değerleri daha da artacaktır.

Arama Motorunda Pazarlama

Kendiliğinden gelen araştırma sıralamaları ile ücretli reklamlar arasındaki ilişki uzun zamandır tartışılan bir konudur. Ücretli reklamların sitelerin kendiliğinden gelen sıralamalarındaki etkisi üzerine hiçbir somut kanıt olmamasına karşın internet sitelerinin trafiklerinin ücretli reklamlar gerçekleşirken yükseldiğini gözlemlemekteyiz.

Bu bulgular ile ilgili olası bir açıklama ise, video reklamların görüntülenmesi ve markaların araştırma anketleri arasındaki ilişkilerin raporudur. 2010 yılındaki ComScore raporu, video reklamların görüntülenmesinin markaya ilişkin sorgulamaları 3 kat arttırdığını söylemektedir.

Bu sizin sitenizin yapısal ve ücretli kampanyalarının hemen hemen entegre olduğunu gösteren yeterli bir kanıt gibi görünse de, daha fazlası da var. Google ’ın son günlerdeki bir çalışması, direk tıklama reklamı oranları ile aramanın ilk sayfasındaki kendiliğinden gelen reklamsız sonuçlar arasında güçlü bir bağ olduğunu öne sürüyor. Başka bir deyişle, belirli bir arama terimi için yüksek bir yapısal listeniz var ise aynı terim için ücretli reklamınız çok daha fazla oranda direk tıklama oranı sağlıyor.

Son olarak, arama motoru ile pazarlama kullanarak yapılan kampanyalar yapısal listelere direk olarak etki etmektedir. Hangi anahtar kelimenin satış yarattığı, açılan hangi sayfanın etkileşim yarattığı ve hangi trendlerin önemli olacağını tanımlayarak anahtar kelimelerinizde ve ürünlerinizde kullanmanıza olanak sağlar.

Video ile Pazarlama

Video, dijital pazarlama ile ilgili tüm görüşlerde en etkili faktörlerden biri haline gelmiştir. Videoların etkisi arama motoru optimizasyonunun derinliklerine kadar inmiştir.

Son birkaç yılın en etkili arama hareketlerinden biri, farklı tipte olan içeriklerin direk olarak arama motoru sonuç sayfasına entegre olmasıdır. Eğer Google belirli bir sorgu ile ilgili olduğunu fark ederse, daha önemli olan resim ve videoları görsel olarak sayfada fark edilebilecek şekilde düzenler.

Eğer uzun kuyruk halinde bir sorgu hedefliyorsanız bu pazarlama kullanışlı olacaktır. Eğer sorgu, görsel konsepte daha yakınsa bir video ile bloga göre daha rahat bir şekilde açıklanabiliyorsa sorgu ile ilgili bir video çekerek arama sonuç pozisyonlarında kesinlikle çok daha iyi bir yer alırsınız.

2010 yılı Ocak ayında yapılan Forrester çalışması, video içeren bir internet sitesi, arama motoru sonuçları sayfasında 53 kat daha fazla ihtimalle birinci sayfada olacaktır. Buna ek olarak, B2B Decision Makers ’ın 3 ’ü 1 arada teknolojisi bilgi için çevrimiçi video dönüşümünü gerçekleştiriyor (Google). Ürün ile ilgili videoyu izleyen kişilerin %64 ’ü daha fazla ihtimalle ürünü satın alıyor. Bu rakamlar göstermektedir ki, arama görünürlüğünü ve performansını arttırmak, videoyu siteye entegre etmekle doğrudan bağlantılıdır. Bunun sonucu olarak, video tüm dijital kampanyalara entegre edilmelidir.

Düşünce Liderliği

Her endüstri, sektör ve niş, onlara rehberlik etmesi, yorum yapması ve motive etmesi için düşünce liderlerine sahiptir. Siz o kişi misiniz? Eğer değilseniz, takımınızda kim bu rolü gerçekleştirebilir?

Eğer siz servisinizi ya da ürününüzü satın alan kişilere gerçekten değer sağlıyorsanız, organizasyonunuzda bilgilendirici ve ikna edici içerikler üretebilecek kişilere sahip olmalısınız. Bu içerik, başarılı bir araştırma pazarlama entegrasyonu kampanyasının omurgasıdır.

Sizin ilgi çekici bir içerik oluşturma yeteneğiniz, arama motoru optimizasyonunuzun, sosyal ve pazarlama kampanyalarınızın başarı veya başarısızlığına karar verecektir. Bunlar olmadan tüm çalışmalarınız duracaktır.

Sizin internet sitenizde ve internetin herhangi bir noktasında çalışabilecek bir içerik üretmelisiniz. Ürettiğiniz her şey, mümkün olan en yüksek standartta ve paylaşılabilir, aramaya optimize edilmiş ve değerli bağlantılar olmalıdır.

Tek bir bloga bağlı kalmayın. Videolar, resmi broşürler, e-kitaplar ve çevrimiçi sunumlar yaratın. Sonra bu içeriklerin hepsini kendi sosyal kanallarınız aracılığıyla paylaşın ve bu içerikleri satış oranlarınızı arttırma ihtimalinde yardımcı olması için pazarlama kampanyalarınızın bir parçası olarak kullanın.

Sosyal İnternet

Sosyal medyayı özellikle sona sakladım. Sosyal internet, oyunun kurallarını tamimiyle değiştirdi. Sosyal medya stratejiniz, tüm pazarlama kanallarınıza ve kampanyalarınıza etki etmek zorunda. Günümüzde arama motorları, sosyal sinyalleri, kendi algoritmalarında ve “marka duygusunu”  daha kesin bir şekilde ölçmede giderek daha fazla kullanmaya başlamışlardır, iyi yönetilen bir arama motoru optimizasyonu, önemini kimsenin inkar edemeyeceği bir sosyal varlıktır.

Sosyal medya, pazarlama, satış ve satış sonrası servis faaliyetlerinizin dayanak noktası olmalıdır. Sosyal medya, organizasyonunuzu yönetmenizden, satış sonrası servisinize ve müşterilerinizi elde tutmanıza kadar her şeyi kanalize etmenizde etkisi olan bir alandır.

Sosyal medya, aramalardaki görünürlüğünüzü direk olarak etkiler ve paha biçilemez içeriklerinizin birinci kanaldan yayılmasını sağlar. Bu etki, görünürlüğü arttırmanın ötesinde takip edilebilir bir etkidir.

Facebook ’un etkileşim takip özelliği bir saatten az bir sürede bu etkiyi belirleyebilir. Google Analytics de aynı şekilde sosyal etkiyi ölçümleyebilir. Eğer sizde araştırma pazarlama entegrasyonunun sizin organizasyonunuz için nasıl çalıştığını görmek istiyorsanız, sosyal medya ile başlayın

Sonuç

Son birkaç yıldır birçok farklı etken İnternetin çalışma şeklini değiştirdi. Eski pazarlama teknikleri, çağın gerisinde kaldı.

Tüm pazarlama çalışmalarınızın, kıvrak ve çekici bir stratejiye entegre olması gerçeğinin karşısında hiçbir mantıklı neden bulunmamakta. Zor soru, bunu kendi organizasyonunuza nasıl uygulayacaksınız? Maalesef, bu soruya verilebilecek kolay bir cevap yok.

Hiçbir organizasyon aynı değildir. Dış kaynaklı ajanslar kullanabilirsiniz, çok sayıda iç departmanınız ve her türlü engele karşı asla azalmayan bir bütçeniz olabilir. Her organizasyonun kendine özel bir yapısı vardır.

Bir şey kesindir: Bir araştırma pazarlama entegrasyon modelini benimsediğinizde, şimdiki durumunuzdan çok farklı olacaksınız!

Rapor EtYorumun nedir ?

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?

PPC Reklamcılık Nedir ve Yararları Nelerdir?

PPC Reklamcılık Nedir ve Yararları Nelerdir?

İnternet Sitenizin Trafiğini Nasıl Arttırabilirsiniz?

İnternet Sitenizin Trafiğini Nasıl Arttırabilirsiniz?