Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

Avustralya Merkez Bankası İçin Kripto Para Önemli

Avustralya Merkez Bankası İçin Kripto Para Önemli
Avustralya Merkez Bankası İçin Kripto Para Önemli

Bazı ülkelerin aksine Avustralya merkez bankası kripto para birimleri karşısında hoşgörü sözü verdi ve blok zincirin yaygın bir kullanım potansiyeline sahip olduğunu belirtti. Bununla birlikte, bazıları tarafından kaçınılmaz olarak kabul edilen blok zinciri sistemlerinin tam ölçekli ulusal kabulüne geçilmesi uzun zaman alabilir.

Avustralya Merkez Bankası Ödemeler Politikası Departmanı (RBA) başkanı Tony Richards, dijital para birimlerinin kullanımı için “bir çok ülkede olduğu gibi Avustralya ’da kullanım nispeten sınırlı kalmaktadır” dedi. Fakat RBA tarafından alınan tutum, son zamanlarda kripto para birimlerini yasaklamaya veya kısıtlamaya yönelmiş olan Endonezya, Vietnam, Çin ve Lübnan ’daki düzenleyici mevkidaşların tutumlarından farklı. Tony Richards, “Dijital para birimleri şu an için herhangi bir yasal düzenlemeyi gerektirecek sorun ortaya koymuyor” diye ekledi.

Richards ’ın bu açıklamasının, 27 Ekim ’de Avustralya Dolaylı Temsilciler Meclisi Daimi Komitesi ’ne meslektaşı David Emery ile birlikte verilen bir konuşmanın parçası olduğu bildirildi.

Para aklama, sermaye kaçakçılığı, spekülatif simge teklifleri ve terörist finansman üzerine endişeler, dijital para birimlerine karşı dünyadaki birçok ajansı etkilemektedir. Richards, “kripto para birimleri yasadışı ekonomide bir ödeme aracı olarak görevi görebilir” diyor. Ancak bankacılık ve ödeme sistemlerinin bu teknolojileri daha dikkatli bir şekilde incelemesi gerektiğini ve oluşabilecek kayıplar için sigorta mekanizmaları devreye sokmaları gerektiğini belirtiyor.

Dağıtık defteri teknolojisinin yarattığı şeffaflığa işaret eden Richards, “Elektronik ödemelerin artan kullanımı, görünür kanallar yoluyla daha fazla işlemin gerçekleşeceği anlamına geliyor” dedi. “Bunların altında yatan dağıtımlı defter ve blok zinciri teknolojileri, finans sektöründe ve ekonominin diğer birçok bölümünde yaygın bir kullanım potansiyeline sahiptir.” diyor.

Richards ayrıca, 2010 ve 2012 yılları arasında yürütülen ve 2018 yılında başlaması planlanan Avustralya ’nın yakında piyasaya çıkaracağı Yeni Ödemeler Platformu ’nu (NPP) ’den de bahsetti. Platform, DLT tabanlı olmayan bir bağ dokusu kullanıyor ancak validasyon ve konfirmasyon en son yine merkez bankasında yapılıyor.

Bununla birlikte, NPP, blok zincirinin daha yaygın bir şekilde benimsenmesine yönelik bir geçiş noktası olabilir. Richards, Avustralya FinTech şirketleri tarafından itilen yenilikleri açıkladı ve NPP Australia Ltd. platformunu yönetmekten sorumlu birimin “NPP ’yi kullanacak yeni hizmetlerin geliştirilmesini teşvik etmek için aktif şekilde temasda bulunuyorlar. Bu hizmet, özellikle finans sistemindeki geleneksel olmayan oyunculara yöneliktir.” diye ekledi

Yeni Güney Galler Üniversitesi Kanunu ve Tayvan ’ın Taipei ’deki Ulusal Chengchi Üniversitesi Hukuk Fakültesi ’nde yardımcı doçent olan Cheng-Yun Tsang, NPP ’nin bir analizinde “Bu gelişmeleri gözlemlemek dikkat çekici. Dağıtılmış defteri ayarı teknolojisi (veya blok zincir teknolojisi) gibi yıkıcı ödemeler yenilikleri nasıl etkileneceği görmeliyiz. Platformun dağıtılmış temizleme özelliği, potansiyel olarak blok zinciri altyapısıyla uyumlu olmasını sağladı ve bu nedenle ülkenin ödeme sistemini dünyanın ilk değerli İnternete dönüştürme olanığını açtı. ” dedi.

Buna ek olarak, FlashFX, AgriDigital ve Othera gibi birkaç FenTech şirketinin, devlet tarafından yönetilen bir endüstri danışmanlık grubu olan FinTech Avustralya ’ya, RBA ’yı ulusal bir Dijital Avustralya Doları (DAD) ’na çevirmek için teklif sunduğu da dikkat çekti.

Rapor EtYorumun nedir ?

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?

Amazon Kripto Para Birimlerini Kabul Edecek Mi ?

Amazon Kripto Para Birimlerini Kabul Edecek Mi ?

Bitcoin Nedir ? 1 Bitcoin Kaç Para ?

Bitcoin Nedir ? 1 Bitcoin Kaç Para ?