Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

Bitcoin Nedir ? 1 Bitcoin Kaç Para ?

Bitcoin Nedir ? 1 Bitcoin Kaç Para ?
Bitcoin Nedir ? 1 Bitcoin Kaç Para ?

Bitcoin 2009 yılında yaratılmış bir dijital para birimidir. Gerçek kimliğini henüz doğrulamamış olan Satoshi Nakamoto tarafından önerilen bir algoritmadan ortaya çıkmıştır. Bitcoin (BTC), geleneksel ödeme mekanizmalarından daha düşük bir işlem ücreti vaadi sunar. Devlet tarafından sigortalanmayan ve merkezi bir kontrol olmadan işletilir. 2017 yılı itibariyle pazar payı dolaşımda 7 milyar doları aşmaktadır.

Bitcoin Madenciliği Nedir ?

Tüm Bitcoin işlemleri bulutun içinde bir kamu defterinde tutulmuş olan dengelerden oluşmaktadır ve dünya genelinde yayılmış bir bilgisayar ağı gücü ile doğrulanmaktadır. Bitcoin herhangi bir banka veya hükümet tarafından verilmez veya desteklenmez; ayrıca bir meta olarak değeri yoktur. Yasal ihlallere yol açabilecek bir çok yerde kullanabilir çünkü işlemlerin kimin yaptığını tespit etmek imkansızdır. Fakat buna rağmen bu para birimi son zamanlarda popülerliğini artırdı ve toplu olarak “Altcoins” olarak anılacak diğer sanal para birimlerinin kullanıma sunulmasını sağladı.

Bitcoin, anında ödemeleri kolaylaştırmak için P2P teknolojisini kullanan ilk dijital para biriminden biridir. Algoritma yönetimsel bilgi işlem gücüne sahip olan ve “madenciler” olarak da bilinen Bitcoin ağına katılan bağımsız kişilere ve şirketlere ödül vererek sistemin çalışmasını sağlar. Bu madenciler, bu ağının güvenilirliğini güvence altına alan merkezi olmayan bir makam olarak düşünülebilir. Yeni bir BTC, sabit ancak periyodik olarak düşen bir oranda madencilere dağıtılır ve toplam sirkülasyonda olan BTC 21 milyondan fazla olamaz. Bir BTC sekiz ondalık basamağa bölünebilir (100 milyonuncu bitcoin) ve bu en küçük birim Satoshi olarak anılır. Gerekirse ve katılan madenciler değişikliği kabul ederse, BTC sonunda daha ondalık basamaklara da bölünebilir hale getirilebilir.

Bitcoin madenciliği, BTC ’lerin dolaşıma girmesi için serbest bırakıldığı süreçtir. Temel olarak, blok zincirine eklenen yeni bir blok keşfetmek için hesaplamayla zor bir bulmacanın çözülmesini ve az sayıda bit eşlenik olarak bir ödülün verilmesini içerir. Blok ödülü 2009 ’da 50 yeni BTC iken; her dört yılda bir azalır. Gittikçe daha fazla bit yankısı ortaya çıktıkça, madencilik sürecinin zorluğu, yani hesaplama gücü dahilinde artmaktadır. Bitcoin ’in 2009 yılında başlamasıyla madencilik zorluğu 1.0 ’da başladı; yıl sonunda sadece 1,18 oldu. Nisan 2017 itibarıyla, madencilik zorluğu 4.24 milyarı aşıyor. Zamanında sıradan bir masaüstü bilgisayar madencilik süreci için yeterliyken; 2017 yılında zorluk seviyesiyle mücadele etmek için madenciler, Uygulamaya Özel Entegre Devreler (ASIC), Grafik İşlemci Birimleri (GPU ’lar) gibi daha gelişmiş işlem birimleri gibi daha hızlı donanım kullanmak zorundalar.

Bir Bitcoin Kaç Para Ediyor ?

BTC ’nin fiyatı sürekli oynamaktadır. Gün içerisinde bile %3 değişiklikler gösterebilmektedir. Çok fazla manipülasyona maruz kalan bu para birimi Eylül 2017 başında 15.500 Türk Lirası iken 15 Eylül itibariyle 11.200 Türk Lirası seviyesine düşmüştür. 8 Kasım 2017 tarihi itibariyle de 30.300 Türk Lirası seviyesine gelmiştir.

BTC ’nin fiyatı da madencilik ağının büyüklüğüne oldukça bağımlıdır, çünkü şebeke ne kadar büyük olursa, yeni bit üretmek o kadar zor ve maliyet de o kadar fazladır. Sonuç olarak, 1 BTC ’nin fiyatı, üretim maliyeti arttıkça artmalıdır. Madencilik ağının toplam gücü son on iki ay içinde üç kattan fazla olmuştur.

Kredi kartı ile BitCoin nasıl alınır yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Rapor EtYorumun nedir ?

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?

Avustralya Merkez Bankası İçin Kripto Para Önemli

Avustralya Merkez Bankası İçin Kripto Para Önemli

Blockchain Nedir ? Blockchain Nasıl Çalışıyor ?

Blockchain Nedir ? Blockchain Nasıl Çalışıyor ?