Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

Blockchain Nedir ? Blockchain Nasıl Çalışıyor ?

Blockchain Nedir ? Blockchain Nasıl Çalışıyor ?
Blockchain Nedir ? Blockchain Nasıl Çalışıyor ?

Blockchain dijitalleşmiş, merkezi olmayan, halka açık kripto para işlemlerinin tutulduğu bir muhasebe defteridir. Sürekli büyüyen bu yapıda en son yapılan işlemler kronolojik sıraya göre eklenir. Bu sayede tüm işlemler merkezi bir yerde olmadan büyük bir defterde toplanır ve herkes tarafından incelenebilir. Bu büyük defter bilgisayarlar tarafından oluşturulan büyük bir ağa dağıtılır. Bu büyük ağa bağlanan tüm nodelar (yani bilgisayarlar) bir blockchain kopyasını otomatik olarak kendi tarafında indirmektedir.

Aslında Bitcoin için bir muhasebe tekniği olarak geliştirilmiş olan bu teknolojinin günümüzde farklı uygulamalarda da kullanmak mümkündür. Dağıtılmış muhasebe defteri teknolojisi, örneğin tapu ve kadastro işlerinde kullanılarak daha güvenli bir platform sunabilir. Blockchain ’i değiştirmek imkansız olduğu ve merkezi bir sisteme gerek duyulmadığı için önümüzdeki yıllarda bir çok farklı alanda uygulanması beklenmektedir.

Blockchain Nasıl Çalışıyor ?

Bir blok şu anki Blockchain ’inin en güncel bölümünü temsil etmekedir. Bu blokta en son yapılan kısmi yada tüm işlemler bulunmaktadır. Bu blok tamamlandığı zaman yeni bir blok üretilmeye başlanır. Blockchain teknolojisinde arka arkaya sonsuz tane blok olabilir. Bu bloklar linear (doğrusal) ve kronolojik sırayla birbirlerine bağlanırlar. Her blok bir önceki bloğa ait bir hash bilgisi barındırır. Büyük bir veriden tekil bir hash üretmek mümkündür ama bir hashden veriyi geri üretmek mümkün değildir. Bir blokta bir önceki bloğa ait hash bilgisi de bulunur. Bir bloğa ait bir işlemin bir karakterinin bile değiştirilmesi hashi bozar. Bu değişiklik bir ya da birden fazla bilgisayarda yapılsa bile ağdaki diğer bilgisayarlar tarafından ortaya farklı bir hash çıkması gerektiği fark edilir. Değişikliği yapmaya çalışanlar hemen yakalanır ve sistemden atılır.

Blockchain başlangıcından sonuna kadar tüm yapılan işlemleri adresleriyle beraber gösterir. Bloklar kriptografi tekniği ile eklenir ve kesinlikle silinemez. Veri dağıtılabilir fakat kopyalanamaz. Blockchain büyüdükçe depolama ve senkronizasyon maliyetleri de doğal olarak doğru oranda artmaktadır.

Blockchain, Bitcoin ’in inovasyonu sonucu ortaya çıkan bir teknolojidir. Bitcoin merkezi bir otorite tarafından kontrol edilmez. Tamamlanan tüm işlemler halka açıktır ve bu sayede başka kişiler tarafından da denetlenebilir. Örneğin, A ile B adresleri arasında yapılan her işlem halka açıktır. Böylelikle bir kişi veya kuruluş tarafından kolaylıkla işlemin gerçekleşip, gerçekleşmediğini kontrol edilebilir. Sadece A ile B adreslerinin kime ait olduğu bilinmemektedir. Yani bir kişiye ait yüzlerce adres olabilir.

Şu anki verilere göre her 10 dakikada bir yeni bir blok Blockchain ’e eklenmektedir. Bu makalenin yazıldığı tarihe göre 9300 node Bitcoin ağında bulunmaktadır ve Blockchain ’in büyüklüğü yaklaşık 141 gigabyte kadardır. İşlemleri denetleyen nodelara kazıcı/madenci (miner) denir. Bu nodeların oluşturduğu toplam kazıma gücü şu an 8,044,926,758 GH/s. Aslında madenciler temelde hash üretmekten sorumludur. Her başarılı üretilen hash için sistem kendilerini ödüllendirir.

Piyasada 16.60 milyon Bitcoin bulunmaktadır ve 71 milyon dolarlık bir piyasa değeri oluşmuştur.

Bitcoin ’in protokolüne göre Blockchain veritabanı her noda dağıtılmaktadır. Yani ağdaki her bilgisayarda Blockchain ’in bir kopyası bulunmaktadır. Blockchain.info adresinden tüm Bitcoin Blockchain ’ini görmek mümkündür.

Blockchain ’in Avantajları Neler ?

Dağıtılmış muhasebe defteri teknolojisi ciddi anlamda tasarruf sağlamaktadır. İşletmeler ve bankalar bu teknolojiyi kullanarak maliyetlerini, hatalarını ve yavaşlık problemlerini düzeltebilirler.

Örneğin:

Alışagelmiş muhasebe sistemlerinden çok daha ucuza maledilen elektronik defterler ciddi oranda insana bağımlı iş yapmayı azaltacaktır. Bu da doğal olarak personel sayısının azaltılması ve tasarruf sağlanmasına yol açacaktır.Bu teknoloji hata yapma riskini düşürmektedir ve sürekli bir işlem için tekrarlanan denetleme adımlarını azaltmaktadır.İşlem süresinin azalması sayesinde oluşabilecek risklere karşı tutulan kapitalin de azalması gerekecektir.

Rapor EtYorumun nedir ?

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?

Bitcoin Nedir ? 1 Bitcoin Kaç Para ?

Bitcoin Nedir ? 1 Bitcoin Kaç Para ?

Testiküler torsiyon ne demek?

Testiküler torsiyon ne demek?