Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

Dijital Pazarlama Nedir?

Dijital Pazarlama Nedir?
Dijital Pazarlama Nedir?

Dijital pazarlama bir organizasyonun bir veya birden fazla dijital kanalı kullanarak yaptığı pazarlama aktivesine denir. E-posta, cep telefonu, sosyal medya ve benzeri dijital araçlar sayesinde pazarlama yapmak mümkün olup, alışagelmiş pazarlama yöntemlerine göre daha büyük bir kitleye kısa sürede ulaşılabilir.

Dijital pazarlamanın tartışmasız en büyük iki avantajı kolay ölçülebilir olması ve geniş yayın ağıdır. Bir metroda yapılan reklam bir çok kişiye ulaşmış olsa da asıl kitlesini hedefleyemez ve reklamın geri dönüşü kolayca ölçülemez. Dijital pazarlama araçları sayesinde hedef kitlenin büyüklüğünü rahatlıkla öğrenebilir ve bir çok farklı kanal üzerinden anında reklam yapmaya başlayabilirsiniz.

Pazarlama ile satış genellikle birbirine karıştırılan terimlerdir. Pazarlamanın temel amacı bir ürün veya hizmete olan veya oluşabilecek talebin büyüklüğünü ölçmektir. Satış, pazarlamanın sadece küçük bir parçasıdır. İnternette çiçek satmayı planlayan bir firma talebin büyüklüğünü ve rekabetin seviyesini rahatlıkla öğrenebilir. Dijital pazarlama yöntemlerini kullanarak da firmasının ürünlerini anında bir çok kanaldan pazarlayabilir.

Dijital pazarlama sayesinde her bir pazarlama kanalının ne kadar başarılı olduğu rahatlıkla ölçülebilmektedir. Örneğin, Facebook ’da verilen bir reklamın satışa dönüşebilirliği anında anlaşılabilirken, bir dergiye verilen reklamın başarısı kolay kolay anlaşılamaz. Hedef kitlenin bir çok platform ile rahatlıkla belirlenebilmesi ve başarının düşük olduğu kanalların anında tespit edilebilmesi pazarlama açısından çok önemlidir.

Rapor EtYorumun nedir ?

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?

Sosyal Medya Uzmanı ve Görevi

Sosyal Medya Uzmanı ve Görevi

Mobil Pazarlama Nedir?

Mobil Pazarlama Nedir?