Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

Eric Schmidt Kimdir ?

Eric Schmidt Kimdir ?
Eric Schmidt Kimdir ?

Eric Emerson SchmidtEric Emerson SchmidtHakkındaEric Emerson Schmidt
(27-04-1955)27-04-1955 (yaşı 62)
Falls Church, Virginia, ABDİkametSan Francisco, Kaliforniya, ABDMeslekİş AdamıAktif Yıllar1979-BurcuBoğaEşiWendy SchmidtBoyu175 cmKilosu70 kg

Eric Schmidt 27 Nisan 1955 ’te Virginia – Falls Church ’da doğmuş olan Alphabet Inc ’in yönetim kurulu başkanlığını yürütmekte olan bir Amerikan yazılım mühendisidir. 1972 ’de Virginia, Arlington ’da Yorktown Lisesi ’nden mezun olan ünlü yazılım mühendisi, gençlik yıllarında mimar olmayı istiyordu ve Princeton Üniversitesi ’ne mimarlık bölümüne kabul edildi. Ancak, kısa süre sonra elektrik mühendisliği ile ilgilendiğini fark eden Eric Schmidt, 1976 ’da BS derecesi ile mezun oldu.

University of California, Berkeley ’ye kaydolan ve 1979 ’da MS derecesi alan ünlü yazılım mühensisi, üniversitedeki zamanlarında kampus bilgisayar merkezinden CS ve EECS bölümleriyle bağlantılı bir ağ tasarladı.

Yaptığı ilk işlerden biri Bell Labs ’daydı. Orada Unix bilgisayar işletim sistemi için sözcüksel analiz üreten bir program olan Lex ’i yeniden yazmak için Mike Lesk ’le birlikte çalıştı. 1983 ’te Sun Microsystems ’a yazılım yöneticisi olarak katılan Eric Schmidt, kısa sürede yükseldi. Yazılım ürünlerinin bölüm başkan yardımcısı ve genel müdürü olmadan önce yazılım mühendisliği direktörlüğüne atandı. Sonunda, Sun Teknoloji İşletmeleri genel sistem grup ve başkan yardımcılığına yükseldi.

1990 ’ların sonunda, oldukça verimli bir iş idarecisi olarak ün kazanan ünlü yazılım mühendisi, 1997 ’de Novell yönetim kurulu başkanlığına ve başkanlığına atanmıştır. 2001 ’de Larry Page ve Google kurucuları Sergey Brin ile görüştü.  1998 ’de kurulan Google, hala genç bir şirketti ve kurucular şirketi yönetmek için deneyimli bir kişi arıyorlardı. Eric Schmidt mükemmel bir adaydı ve Ağustos ayında Google ’ın CEO ’su olarak atandı.

CEO olarak başlangıçta başkan yardımcılarının ve satış organizasyonunun durumlarını yöneten ve Google ’ın hızlı büyümesi için gerekli olan kurumsal altyapının oluşturulmasına odaklanan Eric Schmidt liderliğinde şirket hızlı bir büyüme yaşadı ve kısa sürede dünyanın en hızlı büyüyen şirketlerinden biri oldu.

2011 ’de yönetim kurulu başkanlığına geçen ünlü yazılım mühendisi, 2015 yılında Google ’a ait veya bağlı olan birkaç şirket için Alphabet Inc. ’in kurulmasıyla sonuçlanan önemli bir kurumsal yeniden yapılandırmayı tamamladı. Eric Schmidt Alphabet ’ın yönetim kurulu başkanlığına seçildi.

Eric Schmidt Kitapları

Yazmış olduğu kitaplar şu şekildedir;

The New Digital Age (2013)

How Google Works (2014)

Pharmacy Technician Exam Certification and Review (2014)

It Happened One Pi Day: The Easy Way to Memorize Pi (2017)

Eric Schmidt Sözleri

Bizim politikamız bir şeyler denemektir. Biz hataları kutlarız.

Bazı şeylere evet demenin yolunu bulun. Yeni bir ülkeye evet deyin, yeni arkadaşlarla tanışmaya, yeni bir şeyler öğrenmeye. ‘Evet ’ size ilk işinizi, gelecekteki işinizi ve eşinizi, hatta çocuğunuzu getirecektir.

Başarısızlık bir duvar değil, yol olarak görülmeli.

Eric Schmidt ’in Başarıları

2006 yılında Ulusal Mühendislik Akademisine seçildi ve 2007 yılında Amerikan Sanat ve Bilim Akademisi ’ne üye olarak girdi.

Eric Schmidt ’in Kişisel Hayatı

1980 ’de Wendy Susan Boyle ile evlenmiş, iki kız çocuğu olmuştur. Ancak çift 2011 ’de boşanarak evliliklerini sonlandırmıştır.

Ayrıca TV sunucusu Kate Bohner, piyanist Chau-Giang Nguyen, PR yönetici Marcy Simon ve televizyon yapımcısı Lisa Shields ile ilişki yaşamıştır.

Rapor EtYorumun nedir ?

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?

Garrett Camp Kimdir ?

Garrett Camp Kimdir ?

Howard Hughes Kimdir ?

Howard Hughes Kimdir ?