Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

Garrett Camp Kimdir ?

Garrett Camp Kimdir ?
Garrett Camp Kimdir ?

Garrett CampGarrett CampHakkındaGarrett Camp
(04-10-1978)04-10-1978 (yaşı 39)
Calgary, KanadaİkametSan Francisco, Kaliforniya, ABDMeslekGirişimciAktif Yıllar2002-BurcuTerazi

Garrett Camp 4 Ekim 1978 ’de Kanada – Calgary ’de doğmuş olan StumbleUpon ve Uber ’ı kuran Kanadalı girişimcidir. Sadece 150 öğrencisi olan küçük bir ilkokula giden ünlü girişimci, eğitimini tamamladıktan sonra 1996 yılında Calgary Üniversitesi ’nde elektrik mühendisliği bölümünde okudu. Daha sonra Nortel Networks ’te staj için Montreal ’e taşınan ve burada konuşma tanıma teknolojisi üzerine çalışan Garrett Camp, Montreal ’de kaldığı süre boyunca, Concordia Üniversitesi ’nde dersler aldı.

2000 yılında mezuniyetini tamamlamak için Calgary ’ye dönen ünlü girişimci, daha sonra Yazılım Mühendisliği Yüksek Lisans programında çalışmaya başlamış ve işbirlikçi sistemler, evrim algoritmaları ve bilgi alımını araştırmıştır.

Üniversite eğitimi sırasında kendi işini kurmak istediğine karar veren Garrett Camp,  potansiyel iş fikirlerini tartışmak için arkadaşları olan Geoff Smith, Justin LaFrance ve Eric Boyd ile birlikte çalıştı. Arkadaşlarıyla sonunda bir keşif motoru yaratmaya karar vermeden önce beş ya da altı fikir tartıştılar.

StumbleUpon, Garrett Camp hala üniversitede iken 2002 yılında başlatıldı. Arama motoru, insanların çıkarları için normal bir arama motoruyla olduğundan daha fazla hedeflenmiş siteleri bulmasına yardımcı olmak için tasarlandı. Şirket birkaç yıl içinde başarılı oldu ve artan popülaritesi Silikon Vadisi yatırımcılarının da ilgisini çekti. StumbleUpon, Silikon Vadisinden ilk finansman turunu kazanarak 2006 ’da San Francisco ’ya taşındı.

Kurucular StumbleUpon ’u 2007 ’de 75 milyon dolara eBay ’a satsa da 2009 ’da yeniden satın aldılar. StumbleUpon artık bağımsız, yatırımcı destekli bir başlangıçtı. 2009 ’da Garrett Camp, yenilikçi işlerinden bir tane daha üretti. Bir taksi hizmeti fikri, son bir yıldır kafasında düşündüğü bir fikirdi ve 2009 yılının başında Uber ’ı yaratmak için Travis Kalanick ’le birlikte çalışıyordu. Uber, bir mobil uygulama aracılığıyla kullanılan isteğe bağlı araç hizmeti olarak yaratıldı.

Şirket, Uber ’i sunduğu anda 20 milyon dolarlık finansman sağladı ve 2010 yılında 1.25 milyon dolarlık ilave finansman ile San Francisco ’da kurulan firma, 2011 yılına kadar New York City, Chicago ve Washington DC gibi diğer şehirlere kadar genişledi. Bu büyük bir başarıydı ve 2012 yılına kadar uluslararası alanda yaygınlaşmaya başlamıştı.

İki başarıyla tamamlanan yeni şirketler kurma düşüncesiyle başarılı bir girişimci olduğunu kanıtlayan Garrett Camp, yeni şirketler kurmaya karar verdi. Bu tutkuyu sürdürmek için Expa ’yı 2013 ’te kurdu.

Garrett Camp ’ın Aldığı Ödüller ve Başarıları

2007 yılında, Technology Review ’ın MIT ’deki Gelişen Teknolojileri Konferansı ’nda 35 yaşın altındaki En İyi Yenilikçi Listesine seçildi.

Bloomberg Businessweek tarafından 2008 ’de Tech ’in En İyi Genç Girişimcilerinden biri olarak seçilen ünlü iş admaı, Hem StumbleUpon hem de Uber ’deki başarılarından dolayı 2013 Tribeca Yıkıcı İnovasyon Ödülleri ’nde onurlandırıldı.

Garrett Camp Serveti

2018 Forbes dergisi listesine göre 4,8 milyar USD değerinde bir servete sahiptir.

Garrett Camp Kişisel Hayatı

Daha çok iş yaşantısıyla gündemde olan ünlü girişimcinin şimdilerde bir kız arkadaşı yoktur ve daha önce hiç evlenmemiştir.

Rapor EtYorumun nedir ?

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?

Jack Ma Kimdir ?

Jack Ma Kimdir ?

Eric Schmidt Kimdir ?

Eric Schmidt Kimdir ?