Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

İnternet Sitenizin Trafiğini Nasıl Arttırabilirsiniz?

İnternet Sitenizin Trafiğini Nasıl Arttırabilirsiniz?
İnternet Sitenizin Trafiğini Nasıl Arttırabilirsiniz?

Yeni bir internet sitesini nitelikli bir ziyaretçi sayısına ulaştırmanın zorluğu ile karşılaşıyorsunuz. Bu çalışmaların sonunda, daha fazla satış yapıyor ve müşteri tabanınızın nasıl genişlediğini görüyorsunuz. Kendi internet sitenize, daha fazla ziyaretçi çekmenin 10 yolunu aşağıda listeliyoruz. Bu yöntemleri uygulayarak sitenizin trafiğini arttırabilir ve gelir elde etmeye başlayabilirsiniz.

1. Arama motoru optimizasyonu

Arama motoru optimizasyonu, internet sitenizin, insanların genellikle arattığı anahtar kelimeler ve cümleler arasında görünürlüğünü arttırma sürecidir. Düşünün: Google ’da bir şey arattığınızda, gelen sonuçlarda, genellikle ilk birkaç sayfanın ötesine gider misiniz? Büyük bir ihtimalle hayır, sizin potansiyel müşterileriniz de sizler gibi düşünüyor.

Arama motoru sonuçlarını geliştirmenin birçok yolu vardır. Var olan içeriği düzenlenmesi, arama motorlarının dizin oluşturma faaliyetlerinin engelinin kaldırılması, sitenin arka planında olan ve siteye gelen linklerin sayısının arttırılması (diğer internet sitelerinden aldığınız linkler – sizin internet sitenizin önemini ve popülaritesini gösterenler).

Arama motoru optimizasyonu, başlangıçta zaman alıcı bir süreçtir, ancak daha fazla ziyaretçi almak ve anahtar kelime ve cümlelerinizle, arama motorunda zirvedeki yerlere sahip olmak için çok önemli bir adımdır. Eğer internet sitenizi hala arama motorları için optimize etmediyseniz, yapacağınız optimizasyon çalışmasının kayda değer sonucunu almanız birkaç ay sürebilir.

2. Blog Yazma ve Misafir Blogları

Sitenizde orijinal ve ücretsiz içerik sunmanız, sitenize tıklayan yeni ziyaretçi sayısını arttırmaya ve sizi rekabetten ayırmaya yardımcı olur. Ancak, kendi niş sayfanızda önde gelen blogları yayınlamanız, sitenizin trafiğini arttırmada çok daha faydalıdır. Misafirlerin yazılarının sonuna biyografisini içeren bir link koyma ile mevcut internet sitenizin trafiğini daha da arttırabilir ve yeni ziyaretçiler çekebilirsiniz.

3. Tıklama Başına Ödeme

İnternet sitenizin, Google tarzı arama motorlarındaki trafiğini arttırmak adına tıklama başına ödeme internet reklam sistemini kullanabilirsiniz. Sistem şu şekilde işliyor: arama motorunda sitenize yapılan her tıklamaya belirli bir ücret ödüyorsunuz ve yatırımınızın geri dönüşünü almanız için nihai tıklanma rakamınız size iletiliyor.

Google AdWords uygulamasında fazladan hiçbir harcama zorunluluğu yoktur. Örneğin, günlük en düşük 5 Dolarlık bir bütçe belirliyorsunuz veya her bir tıklama için maksimum 10 sent fiyat biçiyorsunuz. Burada ana hedefiniz geri dönüşlere odaklanmak olmalıdır. Böylece en yüksek yatırım getirisini alabilirsiniz. Basitçe anahtar kelime ve cümleleri seçin ve ardından arama motoru sizin isminizin, hedef pazarınız her nerede internet kullanıyor ise orada karşına çıkmasına yardımcı olsun.

4. Yeniden Hedefleme

Yeniden hedefleme reklamları, her ziyaretçinin bilgisayarına bir takip çerezi yerleştirme yoluyla işler. Ziyaretçiler sizin sitenizden ayrıldıkları anda, sitenize tekrar girmeleri için reklamlar görmeye başlarlar. Bu reklam çeşidini kullanmak, size, sitenizle etkileşim yapmadan ayrılan – ziyaretçilerinizin %98 ’i etkileşim yapmadan ayrılır – ziyaretçilerinize ulaşmanızı sağlar ve o ziyaretçileri yeniden hedefleyerek tekrar sitenize çekmenizi ve sitenizde etkileşimde bulunmalarını sağlamanız adına değerli bir stratejidir. Siz ziyaretçilerinizi sitenize çekmek adına çok çalıştınız ancak çoğu sitenizde fazla zaman geçirmeden ayrıldı. Dolayısıyla onları tekrar kazanarak onları sitenize çekmek adına yaptığınız harcamaların boşa gitmediğinden emin olabilirsiniz.

5. Facebook Reklamları

Milyonlarca insan her gün Facebook kullanıyor (2011 Aralık ayı verilerine göre günde 483 milyon aktif Facebook kullanıcısı var) ve Amerika ’daki ortalama bir Facebook kullanıcısı her ay 8 saatini Facebook kullanarak geçirmekte. Facebook sadece lise veya üniversite çağlarındaki gençler arasında popüler olan bir site değildir. Her yaştan, her cinsiyetten ve her ırktan bireyler Facebook ’un düzenli kullanıcısı konumundadır. Bunun yanı sıra, Nielsen ’in çalışmasına göre, insanların %68 ’i sosyal ortamda gördükleri reklamları diğerlerine göre daha büyük olasılıkla hatırlıyor. Facebook reklamları, size dünyada istediğiniz yerden bireyleri, mevcut hayranlarınızın arkadaşlarını ve hatta diğer sayfaları beğenen kişileri bile hedefleyebilmenizde yardımcı olur. Bireylerin Yaşı ve İlgilendiği Alanlar da diğer seçenekler arasındadır. Ayrıca, internet sitenizin trafiğini arttırmak adına uygun maliyetli bir yoldur. Günlük bütçenizi belirleyebilir, tıklama başına ödeme yapabilir ya da reklamınız insanlar tarafından gördüğü kadar ödeme yapabilirsiniz. Google AdWords ’e benzer bir şekilde, ziyaretçileri kendi internet sitenize çekmek için Facebook ’un trafiğini kullanabiliyorsunuz.

6. YouTube

Videolar çekerek YouTube ’da paylaşmak, içeriğinizin Google ’da kendiliğinden bulunabilmesinde yardımcı olur. YouTube ’dan Google dizininin yanı sıra farklı kişiler sizin videolarınızı kendi bloglarında veya sosyal medya hesaplarında paylaşabilirler. Viral paylaşım her ne kadar istense de, internet sitenizdeki trafiği başarılı bir şekilde arttırmak için her videonuzun milyonlarca izlenmesi önemli değildir. Bunun yerine, izleyenlerin bir seferde izlemeyi bitirdiklerinde, nereye tıklaması gerektiğini (sizin internet siteniz) anlatan bir çağrıya, bunu nasıl yapacaklarına (sitenizin linki) ve neden sitenize tıklamaları gerektiğine (ücretsiz içerik, yarışma vb. ) odaklanmanız gerekmektedir.

Ayrıca, sizin işiniz ile ilgili olan, yüksek etkileşim sonucu verebilecek hedeflenmiş reklamları satın alarak diğer kişilerin videolarında reklam yapabilirsiniz.

7. E-Posta ile Pazarlama

İnsanların büyük bir kısmı ile satın almaya karar vermeden önce birçok kez bağlantıya geçmek gereklidir, bundan dolayı e-posta ile pazarlama çok önemli bir araçtır. Bu yöntem uzun zamandır kullanılmaktadır ve hala potansiyel ve mevcut müşteriler ile bağlantı kurmanın en güçlü yoludur. İnsanlara e-posta grubuna katılmaları için ilgi uyandırıcı sebepler verin (yarışmalar, önemli içerikler, şirketle ilgili bilgiler vb. ) ve sonra mail grubundan çıkmamaları için sürekli olarak önemli içerikler yollayın. En son internet sitenizi ziyaret ettiklerinden bu yana neler kaçırdıklarını onlara göstererek, düzenli olarak internet sitenize girmeleri için teşvik edin. Yeni ürünler, Bloglar, Videolar gibi…

8. Sözlü Platformlar (forumlar/Facebook hayran sayfaları vb. )

Eğer saçınızı kestirmek için yeni bir kuaför arıyorsanız veya yakın çevrenizde iyi bir restoran arıyorsanız büyük bir ihtimalle ilk olarak güvendiğiniz arkadaşlarınıza ve ailenize danışır veya çevirim içi kaynaklara bakarak en çok beğeni alan seçeneklerinizi araştırırsınız. Bu kaynaklar sizin internet sitenizin trafiğini hızlandıracak anahtar noktalardan biridir. Hayranlarınız ve takipçileriniz arasında pozitif incelemelerin paylaşıldığı ve sözlü önerilerin verildiği bir bağlantı platformu oluşturmaya odaklanın. Ayrıca sizde konu ile ilgili forumlara katılarak veya blog gönderilerine yorum yaparak çok aşırı düzeyde reklam yapmadan firmanızı tanıtabilirsiniz.

9. Sosyal Medya

E-Posta ile pazarlamaya benzer şekilde, sosyal medya size potansiyel müşterilerinizle iletişime geçerek onları satın alma konusunda cesaretlendirmeniz noktasında yardımcı olur. Potansiyel müşterilerinizin Facebook hayran sayfanızı beğenmesi veya Twitter ‘da takipçiniz olması için ilgi uyandıran sebepler bulun. Ancak onların blogunuzu sürekli ziyaret etmesi veya markanızla düzenli olarak etkileşimde bulunması için kaliteli içerik paylaşımları da yapın. Böylece onlara neden ilk olarak sizin internet sitenizi ziyaret ettiklerini hatırlatmış olursunuz. Sosyal medya, sözlü pazarlama konusunda da önemli bir araçtır; size insanların nelerden konuştuklarını ve birbirlerine neleri önerdiklerini görme şansı verir. Ayrıca müşterilerin servis memnuniyetlerinin sorgulanması ve herhangi bir sorun anında eş zamanlı olarak iletişim kurulması olanağını sağlar.

10. Halkla İlişkiler 

Firmanızın internet sitesinin trafiğini arttırma çalışmalarının en önemli kısımlarından biri itibarınızı ve insanlar üzerindeki etkinizi geliştirmektir. Halkla ilişkiler stratejileri sayesinde, kendi nişinizde, kendinizi bir marka olarak konumlandırabilir ve güvenilirliğinizi geliştirebilirsiniz. Bunu yapmanız marka bilinirliğinizi geliştirecek ve etkileşim oranlarınızı arttıracaktır. Örneğin, bir gazetecinin makalelerine kaynak olarak hizmet verdiğinizde genellikle internet sitenize giriş için bir link sağlanır. Bu da sitenizin trafiğini iyi derece arttırır ve bir yandan da itibarınızı geliştirir. Ayrıca büyük bir yazılı basın materyali – birçok insan tarafından güvenilen bir kaynak -firmanızdan söz ettiğinde insanların size olan güveni artacaktır. Yazılı basın yayınlamak sitenizin trafiğini hızlandırmada ve ürün ve servislerinize olan ilgiyi arttırmada yardımcı olur.

Yukarıdaki adımları gerçekleştirdikten sonra nasıl sonuçlar aldınız? İnternet sitenizin trafiğinin kaynağı nereden geliyor?

Rapor EtYorumun nedir ?

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?

Arama Motoru Optimizasyonu Nereye Gidiyor?

Arama Motoru Optimizasyonu Nereye Gidiyor?

Sanal Ofis Nedir ve Kiralamak Mantıklı Mıdır?

Sanal Ofis Nedir ve Kiralamak Mantıklı Mıdır?