Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

İnternette Reklamcılık Doğru Şekilde Nasıl Yapılır?

İnternette Reklamcılık Doğru Şekilde Nasıl Yapılır?
İnternette Reklamcılık Doğru Şekilde Nasıl Yapılır?

İnternette reklam yapmak tahmin ettiğinizden çok daha pahalı ve sıkıntılı bir iş olabilmektedir. İnternet, tecrübesiz insanlar için çok güzel bir kazıklanma platformudur. Belki de verebileceğim en iyi tavsiye duyduğunuz herşeye inanmamanız olacaktır. Birçok küçük işletme müşteri kazanımını sağlamaya çalışırken üç temel noktada takılı kalırlar:

SEO: Arama motorları kavramını anlıyorlar ve orada birkaç olumlu çalışma yapıyorlar ama genellikle iyi sonuçlara ulaşmadan vazgeçiyorlar.PPC: Google Adwords hesabı ediniyorlar, biraz yatırım yapıyorlar ve paranın yok olmasını seyrediyorlar.Sosyal Medya: Burada insanlar sadece vaktini boşa harcıyorlar çünkü gerçekten bunu nasıl doğru yapacaklarını bilmiyorlar.

Çevrimiçi müşteri kazanımı geniş bir konudur. Burada özel olarak yatırımınızın getirisinden emin olmak için paranızı nasıl akıllıca harcayacağınız hakkında konuşacağız.

Başlamadan önce, sizin iyi belirlenmiş hedef bir pazarınız olduğunu, net bir şekilde hedefinizin kim olduğunu, onların internette nerede gezindiğini ve onların psikolojik dürtülerini bildiğinizi varsayacağım. Bu bilgiler elinizde olmadan pazarlamada her zaman kaybedersiniz.

İşe koyulurken, kutunun dışını düşünmelisiniz: Evet, olası müşterileriniz sizin mallarınız ya da hizmetiniz için araştırma yapabilir. Bir PPC reklamı ile onlara ulaşmak iyi olabilir fakat bu onlara ulaşmanın tek yolu değildir. Ek olarak, bütün hedef pazarınızın sadece küçük bir yüzdesi, ne sattığınız hakkında araştırma yapıyor.

Müşterilerinizin olduğu yerlere gitmek önemlidir: Müşterilerinizin internette nerelerde gezindiklerini saptayın. Ne okuduklarını öğrenin. Hangi sosyal ağları ziyaret ettiklerini bulun. Özel forum ve blogları keşfedin. Böylece genel görüntüyü algılarsınız. Müşteri kitlenizin nerede olduğunu bildiğiniz yerlerde reklam yapın.

Haber bültenlerine sponsor olmak ya da kişilerin adına gönderilen epostalar çok etkili yöntemlerdir. Hedef kitlenizin çoğunun bir haber bültenine abone olduğunu keşfederseniz, o haber bültenine sponsor olma durumunuzu araştırın ya da o bültende hedef kitlenize ithaf eden bir reklam yayınlayın. Bir yayımcının hedef kitlenize ithaf eden içeriği barındıran bir epostayı, kendi haber bültenindeki kişilere göndermesi altın değerinde olabilir.

Önce reklam vermenin mantıklı olduğu bir alan bulun, yayımcı ya da sağlayıcı ile iletişime geçin ve test yapın: Sizinle her zaman uzun dönemli anlaşmak isteyeceklerdir. Kanmayın. İşiniz bu süreci özele yaymak. Varsayımda bulunmayın. Doğru yöntemi bulmanın tek yolu testtir. Ben dört bin liralık sınır testini öneriyorum. Onlardan bu rakamın altında bir sınır da isteyebilirsiniz.

Testi sürdürürken, ayrılma testinden emin olun: Hedef kitlenize hitap eden epostaları yönetiyorsunuz ve bir çift farklı konuyu birbiri ile test etmek istiyorsunuz diyelim. Bir sonraki testinizde, en iyi performansı gösteren konuyu seçin ve bir sonraki epostanızın iskeletindeki bir yerde test edin. Bir sonraki test başlangıç sayfasıdır. Sonunda, her çalıştırdığınızda reklamlarınız sayesinde gerçekleşen  satış rakamlarının yükselmesini sağlayacaktır. Bu noktada sadece uzun zamanlı kontratlar yapmalısınız. İşte bu. Biraz sabırlı ve bilimsel düşünme gerektirir ama elde ettiğiniz sonuçlar tatmin edici olacaktır.

Son olarak, birkaç ipucu vermek isterim:

Her zaman başlangıç sayfanız sizin reklamınızın içeriğinin bir aynasıdır. Başlangıç sayfasının özelliği reklamın ne anlattığını göstermek olmalıdır. En büyük sıçrama oranına başlangıç sayfası sayesinde sahip olacaksınız. Adanmış e-maillere sahip olmak için benim tercihim başlangıç sayfalarının neredeyse özdeş görünmesidir.İçeriğin öneminden emin olun ve “simdi al” butonunu başlangıç sayfasının altlarında yer alacak şekilde koyun.Baş çizgileri ve konu çizgilerini kullanın bu hedefinizdeki müşterilerin psikolojik olarak tetiklenmesini sağlayacaktır. İlk olarak sattığınız şeylerin yararları hakkında konuşun.Dikkat dağıtıcı durumlardan uzak durun. Tercihen, reklamınızda ve başlangıç sayfanızda müşteriyi harekete geçirmek için bir tek tıkın yeterli  olmasını sağlamanız iyi olur. Eğer kullanıcılara diğer seçenekleri de sunarsanız muhtemelen onlar bunlara doğru kayacaklardır ve satışları kaybetmenize yol açacaktır. Onların dikkat alanlarının daralmasına yardımcı olun.Eğer ürününüz ilgi çekici değilse, başlangıç ekranınızda bilgilendirmek için forumları kulanın. Kontak bilgilerini aldığınız kısımda bazı değerler önerin (e-book veya danışma gibi). En düşük bilgi e-mail adresi olmalı. Unutmayın, forumunuzdaki alan sayısının azlığı daha çok takipçi oranına ulaşmak demektir. Çok fazla alan, düşük takipçi oranını getirir.  Alanlarınızı sistemin akışını filtrelemek için kullanın.

Çevrimiçi reklamcılık bir çok şirket için çok önemli bir pazarlama stratejisidir. Ve bu sadece onu çok iyi yapmakla bir işe yarar(en önemli kısmı da budur).

Rapor EtYorumun nedir ?

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?

Yeni Bir Ürünün Tanıtımı Nasıl Yapılır?

Yeni Bir Ürünün Tanıtımı Nasıl Yapılır?

PPC Reklamcılık Nedir ve Yararları Nelerdir?

PPC Reklamcılık Nedir ve Yararları Nelerdir?