Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

James Dyson Kimdir ?

James Dyson Kimdir ?
James Dyson Kimdir ?

James DysonJames DysonHakkındaJames Dyson
(02-05-1947)02-05-1947 (yaşı 70)
Cromer, Birleşik KrallıkİkametChelsea, Londra, Birleşik KrallıkMeslekMucitAktif Yıllar1970-Burcuİkizler

James Dyson 2 Mayıs 1947 ’de Birleşik Krallık – Cromer ’de dünyaya gelmiş olan toz torbasız elektrikli süpürgesini icat eden İngiliz mucididir. 1956-1965 yılları arasında Holt ’ta bir yatılı okul olan Gresham ’s School ’a giden ünlü mucit, öğrenci statüsünde mükemmel bir performans sergiledi. Mezun olduktan sonra Londra ’ya giden ve Royal College of Art ’da (1966-70) mobilya ve iç mimarlık eğitimi görmeden önce bir yıl boyunca (1965-66) Byam Shaw Sanat Okulu ’nda okuyan James Dyson, daha sonra mühendisliğe geçti.

1970 ’de mezun olduktan sonra Rotork Controls Ltd., Bath, Somerset ’de göreve başlayan ünlü mucit, burada, genç yetenekleri teşvik eden patronu Jeremy Fry ile çalışma şansına sahip oldu. Patronu, James Dyson ’u bir ürün tasarlamada daha önce hiçbir tecrübesi olmamasına rağmen, bir hızlı iniş teknesi tasarlamakla görevlendirdi. Patronuyla birlikte çalışarak, küçük bir iniş teknesine benzeyen düz gövdeli, yüksek hızlı bir deniz aracı olan Rotork Deniz Kamyonunu tasarlayan ünlü mucit, 1974 ’te ilk orijinal icadı olan Ballbarrow ’u hazırladı. Geleneksel bir tasarıma kıyasla artan manevra kabiliyetine olanak tanıyan, çelik çerçevede kalıplanmış bir plastik huniyi ve küresel bir plastik tekerleği içeren el arabası tasarımının bir varyasyonu idi.

1970 ’lerin sonlarında elektrikli süpürge ile ilgili bir sorunla karşı karşıya kalan James Dyson, toz torbası sisteminin cihazın etkin performansını engellediğini hissetti. Böylece daha etkili olabilecek bir torbasız elektrikli süpürge tasarlama fikri üzerine çalışmaya başladı. Kirleri toplayan ve emme gücünü kaybetmeyecek bir elektrikli süpürge yaratmak için siklonik ayırma fikrini bulan James Dyson, beş yıl boyunca yorulmak bilmeden tasarımlarıyla ilgili çalıştı ve sonunda 1983 ’te G-Force temizleyicisini tasarladı.

Ürününü İngiltere ’de alacak herhangi bir distribütör bulamadı, bu yüzden katalog satışlarıyla Japonya ’da piyasaya sürdü. Ürün Japonya ’da çok popüler hale geldi ve satışlarından elde ettiği gelirle 1993 yılında İngiltere ’nin Wiltshire şehrindeki Malmesbury ’de Dyson Ltd. Şirketini açan ünlü mucit, 1993 yılında İngiltere ’de Dyson DC01 elektrikli süpürgesini piyasaya sundu. Cihaz, birkaç yıl içinde ülkenin en çok satan elektrikli süpürgesi oldu. Bu modelin başarısını takiben, sonraki yıllarda birkaç geliştirilmiş versiyon daha üreten James Dyson, 2006 yılında, ısı kullanmak yerine suyla çalışan hızlı kurutucu olan Dyson Airblade ’yi piyasaya sürdü. Bu tasarım geleneksel elektrikli kurutuculardan daha az enerji kullanır ve daha hızlı kuruma olanağı tanır.

James Dyson Kitapları

Yazmış olduğu tüm kitaplar şu şekildedir;

Against the Odds: An Autobiography (1997)

A history of great inventions (2001)

Dans la cour des grands (2003)

Mammoth Book of Great Inventions (2004)

James Dyson Serveti

2018 Forbes dergisi verilerine göre 5,6 milyar USD değerinde bir servete sahiptir.

James Dyson ’ın Aldığı Ödüller ve Başarıları

1996 ’da İngiliz İmparatorluğu Düzeni (CBE) Komutanı olarak atandı. 1997 ’de Prince Philip Tasarımcıları Ödülü ’nü aldı.

2007 Yılbaşı Şereflerinde Şövalye Lisans yaptı.

James Dyson ’ın Kişisel Hayatı

1968 ’de bir sanat öğretmeni ve ressam olan Deirdre Hindmarsh ile evlenmiş, çiftin 3 çocuğu olmuştur.

Rapor EtYorumun nedir ?

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?

Kate Spade Kimdir ?

Kate Spade Kimdir ?

Carlos Slim Kimdir ?

Carlos Slim Kimdir ?