Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

Küçük İşletmeler Görüntülü Online Reklamlardan Faydalanabilir mi?

Küçük İşletmeler Görüntülü Online Reklamlardan Faydalanabilir mi?
Küçük İşletmeler Görüntülü Online Reklamlardan Faydalanabilir mi?

Geniş online reklam yelpazesinin birçok küçük esnaf için oldukça cazip geldiği bilinen bir gerçektir. Bu esnafların birçoğu istenilen anahtar kelimelerle Google ’da arama yapıldığında en üst sıralarda olmayı istemektedir. Böylelikle, arama motoru optimizasyonuna (SEO) yönelik talepte sürekli artış vardır. Diğer yandan, Google kişilerin hile yaparak üst sıralara yerleşmesini engellemek için yeni yöntemler geliştirmektedir. SEO yöntemlerinin etkinliği ortadan kalkacak gibi görünüyor.

SEO yöntemlerinin her zaman sizi başarıya götüreceğini söylemek de mümkün değil. Sadece bir kişi zirvede olabilir. Eğer birinci sırada değilseniz boşuna zaman kaybediyor olabilirsiniz. Ancak küçük işletmeler için tek online pazarlama seçeneği SEO değil. Arama motoru pazarlaması (SEM), Facebook, Twitter ve Linkedln üzerinde sosyal medya pazarlaması gibi birçok seçenek mevcut. Diğer bir seçenek ise genellikle göz ardı edilen online görüntülü reklam.

Banner reklam olarak da bilinen online görüntülü reklam yaklaşık 18 yıldır kullanılmaktadır. Banner reklam hazırlanırken zorlu bir süreçten geçilir. Banner öğelerinin tasarlanma süreci esnaflar için sıkıntılı geçebilir. Ayrıca, banner reklamın yönetimi de genellikle karmaşıktır. Sunucuların kullanımı ve internet sitesi yayıncılarıyla yapılması gereken sözleşmelerle ilgili görüşmeler esnaflar için yorucu olabilir. Bütün bu zorluklar göz önünde bulundurulduğunda SEO, SEM ve sosyal medya esnaflar için daha cazip gelmektedir.

Ancak, bütün bu alternatiflerin de dezavantajları vardır. Yatırım getirisi açısından en iyi seçenekler arasında yerini alan Arama Motoru Pazarlamasında rekabet artmıştır bu yüzden getiriler azalmıştır. Bu yüzden bu seçeneği değerlendirmeden önce hem olumlu hem olumsuz yönlerini göz önünde bulundurun. Google SEO uzmanlarını engellemek için “Panda” ve “Penguen” güncellemeleri gibi algoritmalarını sürekli geliştirmektedir bu yüzden SEO hizmetlerine ödenen yatırım getirisi bu günlerde riskli bir hareket olabilir. Facebook gibi sosyal medyalar için esnafların karşısına çıkabilecek birçok zorluk vardır. Kendi belirlediğiniz kitleye ulaşmak için harcayacağınız miktar düşünüldüğünde sosyal medya da iyi bir seçenek olmaktan çıkar. Facebook üzerinde yayınlanan reklamlar her geçen gün daha pahalı hale gelmektedir. Üstelik bu reklamların getirisi şu ana kadar beklenen kadar olmamıştır. Facebook ’ta reklam vermek işinizi bir partide tanıtmaya çalışmak gibidir. İnsanlar orada sosyalleşmek için bulunduğundan muhtemelen işe yaramayacaktır.

Diğer yandan, banner reklam dünyasında önemli bir gelişme oldu. Bu değişiklik gerçek zamanlı hedefleme (RTB) olarak adlandırılan bir sürecin sonucudur. Beş yıl önce banner reklam yatırım getirisinin genellikle düşük olduğunu düşünürdüm ancak bugünün online dünyasında durum böyle değil. Gerçek zamanlı hedefleme işletmecilerin yüksek hedefli (coğrafi olarak, içerik açısından, demografik olarak) ve getirisi yüksek (açık arttırma modeli kullanılarak fiyatlandırıldıkları için) banner kampanyalarından faydalanmalarına olanak sağlıyor.

Küçük işletmeler için görüntülü reklamlarda meydana gelen bu yeni devrim üzerinde yatırım yapmalarının en kolay yolu yeniden hedefleme teknolojisinden geçiyor. Herkesin sitesine ekleyebileceğini küçük bir kod parçasıyla sitenin ziyaretçileriyle ilgili genel veriler toplanabilir ve saklanabilir. Daha sonra bu veriler sadece bu ziyaretçileri hedef alan yüksek hedefli banner reklam kampanyalarını güçlendirmek için kullanılabilir. İlk izlenim yaratmak için asla ikinci bir şans elde edemeyeceğinizi söylerler. Yeniden hedefleme ile hem ikinci hem üçüncü hem dördüncü hem beşinci bir şans elde edeceksiniz. Ayrıca, yeniden hedefleme reklamlarının maliyeti de diğerlerine göre oldukça düşük.

Geçtiğimiz yıllarda gerçek zamanlı hedeflemeyle ilgili karşımıza çıkan en büyük sorunlardan biri bu uygulamayı sadece büyük markalar ve ajansların kullanmasıydı. Yine de, bazı şirketler bu problemi çözmeyi başardı. Şu anda hem küçük hem büyük tüm şirketler gerçek zamanlı hedeflemeden faydalanabilir.

Rapor EtYorumun nedir ?

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?

Sitenizi Google ’da Üst Sıralara Nasıl Taşıyabilirsiniz?

Sitenizi Google ’da Üst Sıralara Nasıl Taşıyabilirsiniz?

Sosyal Medyanın Pazarlamada Etkisi Ne Kadardır?

Sosyal Medyanın Pazarlamada Etkisi Ne Kadardır?