Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

Küçük İşletmeler İçin Gerilla Pazarlama Teknikleri

Küçük İşletmeler İçin Gerilla Pazarlama Teknikleri
Küçük İşletmeler İçin Gerilla Pazarlama Teknikleri

İşletmenin sahibi olarak istediğiniz her şeyi elde edebilmeniz için sınırsız pazarlama bütçeniz olması gerekir. Ancak birçoğumuz için gerçek tam tersidir. Küçük işletmelerin çoğu bütçe sıkıntısı çekmektedir. Bu duruma örnek olarak bir arkadaşımın başına gelenleri sizlerle paylaşmak istiyorum. Daha büyük bir firmayla ortak olduktan sonra atması gereken adımları bütçe sıkıntısı nedeniyle bir türlü atamadı. Kitlelere ulaşacak pazarlama kampanyası için de elinde yeterli nakit yok. Ancak işlerine ivme kazandırması için de pazarlamaya ihtiyacı var. Bu gibi durumlarda ben küçük işletmelere her zaman “gerilla pazarlama” stratejilerini öneriyorum.

Gerilla pazarlama kısıtlı bütçesi olan kişiler için geliştirilmiş bir pazarlama biçimidir. Alışılmışın dışında beklenmedik yerlerde beklenmedik şekilde yürütülür. Bu pazarlama yaklaşımı büyük işletmeler için de etkili olabilir ancak sektörde yerini almak isteyen bütçesi kısıtlı küçük işletmeler için geliştirilmiş bir pazarlama stratejisidir. Göz önünde bulundurulması gereken bazı noktalar:

Yaratıcılık Çok Önemlidir

Geçenlerde üzerinde köpek balığı resmi olan bir otobüs gördüm. Aklınızda ilgi çekici bir resim canlanmamış olabilir ancak resmi o kadar etkili bir biçimde çizmişler ki yolcu otobüse binerken köpek balığının ağzından geçiyor, sanki köpek balığı onu yutuyor gibi bir görüntü oluşuyor. Bu resim oldukça etkileyiciydi. Böyle etkili bir fikir sizi sınırlı bütçenizin ötesine taşıyabilir. Siz de hedef kitlenizi etkilemek için yaratıcılığınızı kullanmalısınız.

Çevrenizi Kullanın

Çevrenizde olup bitenleri düşünün. İşinizle bağdaştırabileceğiniz türden neler oluyor gözlemleyin. İnsanların ilgisini çekmek için neler yapabilirsiniz ya da çevrenizde insanların memnun olmadığı neler var gibi sorular üzerine odaklanın. Hedef kitlenizin ilgisini çekebilecek türden her şeyi not edin. Belki de etrafınızda bulabileceğiniz küçük bir fırsat büyük fırsatların kapısını açacak. Biraz dikkatli davranarak çevrenizde aradığınızı bulabilirsiniz. Hedef kitlenizin ihtiyaçları ve ilgisini çekebilecek şeyler doğrultusunda hareket edin.

Maksimum Etki, Minimum Çaba

Büyük şehirlerde TV ya da radyo aracılığıyla müşterilerinize kolayca ulaşabilirsiniz. Ancak bütçeniz bunun için yeterli değilse binlerce müşteriye ulaşmak için başka yollara da başvurabilirsiniz. Örneğin, yaşadığınız şehirde fazla büyük olmayan yerel dergi ya da gazetelerle görüşüp yaptığınız işi anlatan bir röportajınızın yayınlanmasını rica edebilirsiniz. Röportajda uzmanlık alanınız olan işinizden bahsederek müşterilerin ilgisini çekebilir ve böylece zamanla büyüyebilirsiniz. Bu röportajı yerel TV ya da radyo istasyonlarında da yayınlatabilirsiniz.

Rapor EtYorumun nedir ?

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?

Fark Edilmenizi Sağlayacak 8 Riskli Gerilla Pazarlama Taktiği

Fark Edilmenizi Sağlayacak 8 Riskli Gerilla Pazarlama Taktiği

Sitenizi Google ’da Üst Sıralara Nasıl Taşıyabilirsiniz?

Sitenizi Google ’da Üst Sıralara Nasıl Taşıyabilirsiniz?