Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

Mobil Pazarlama Nasıl Yapılmalı ve Püf Noktaları Nelerdir?

Mobil Pazarlama Nasıl Yapılmalı ve Püf Noktaları Nelerdir?
Mobil Pazarlama Nasıl Yapılmalı ve Püf Noktaları Nelerdir?

İnsanlar akıllı telefonlarını seviyor. Sokakta ya da bir alışveriş merkezinde yürüyorsanız, bir kahve dükkanında ya da havaalanında oturuyorsanız, etrafınızdaki insanların yarısı cep telefonlarına bakıyor olacaktır. Türkiye ’de akıllı telefonların sayısı inanılmaz bir şekilde artıyor. Özellikle Android tabanlı mobil telefonlar fiyatlarından ve özelliklerinden ötürü çok büyük rağbet görüyor.

Pew Internet Project raporuna göre Amerikalı yetişkinlerin %83 ’ü bir cep telefonuna sahip ve %42 ’si Blackberry, iPhone ya da benzeri bir telefon kullanıyor. Türkiye ’deki cep telefonu kullanıcısı sayısı, nüfusun %92.2 ’si gibi inanılmaz bir orandadır. Akıllı telefon kullananların %87 ’nin cihazlarından internete ya da e-postalarına baktığını gösteriyor. Akıllı telefon kullanıcılarının 2/3 ü bunu günlük olarak yapıyor. Bunun üstüne evlerde sürekli internet ağı nasıl her zaman açıksa mobil bağlantılar da her an mevcut durumdadır.

Günümüz uygulama kullanabilen tüketicileri, hareket halindeyken işletme bilgilerinin az ve öz bir şekilde okumaya hazır olmasını istiyorlar. Internet ’e erişebilen mobil cihazların patlaması sayesinde siz ve müşterileriniz hareket halinde iletişim kurabilirsiniz. Bu yazımızda müşteri etkileşimini destekleyen altı mobil pazarlama yolundan bahsedeceğiz:

1. E-postalarınızı Mobil Dostu Yapın

Eskiden mobil cihazlarda okunabilen e-posta pazarlaması iletmek ihtiyari olsa da günümüzde bu bir gerekliliktir. Mesaj başlığını kısa tutun ve markanızın adını, fırsatı ve çağrıyı mesajın üst kısımlarında belirtin. E-posta tasarımınızı yazı açısından basit ve hafif tutun ve şirketinizin web sitesine ya da Facebook sayfasına bir link sunun ki okuyucu daha fazla bilgi sahibi olabilsin.

2. Mobil Kullanıcılara İstediklerini Verin

Hubspot ’a göre ABD akıllı telefon kullanıcılarının %40 ’ı bir mağazada alışveriş yaparken fiyatları telefonlarıyla karşılaştırıyor. Türkiye ’de bu oran inanın çok daha fazla! Sitenizi mobil kullanıcılar için optimize etmezseniz, satış fırsatlarını kaçırabilirsiniz. En çok aranan bilgiler (şirket çalışma saatleri, yeri ve tarif) ve popüler özellikler kullanıcıların kolaylıkla bulabileceği önde ve ortada olmalıdır. Eğer mobil kullanıcılar satın alırken aradıkları bilgiyi bulamazlarsa bir yerlere tıklarlar ve kaybolurlar. Büyük ihtimalle de işlerini başka yerde hallederler.

3. Hızlı Cevap Kodları ve Kısa Mesajla Listelere Davet Edin

Perakende kuruluşunuza giren müşteriler büyük ihtimalle cep telefonlarını yanlarında taşıyor olacaklardır. İrtibat listenizi müşterilere kısa mesaj ya da e-posta ile, veya QR kodu okuyarak davet ederek genişletin. Kasanızın yanına bir işaret koyarak henüz alışveriş deneyimi tazeyken bu hareketi destekleyin.

Kısa mesaj veya QR kod ile kayıt olan kullanıcılara özel için indirim kuponu ya da özel fırsatlar sunmak akıllıca bir fikirdir. Aynı zamanda irtibat listenizi oluştururken yazılı bir formdaki el yazısını çözüp, manuel olarak girmekten de kurtulacaksınız.

4. Hayran Kitlenizi Oluşturun

Sosyal olarak aktif olan kullanıcılarınızın akıllı telefonlarında Twitter ya da Facebook uygulamaları yüklü olacaktır. Sosyal medya dünyasında sizinle iletişime geçmelerini öneren bir tabela ya da poster ile ağınızı genişletebilir ve yeni takipçiler kazanarak şirketinizin görünürlüğünü arttırabilirsiniz. Kişilerin sizi takip etmeleri için iyi ve eğlenceli içerik sunmanız çok önemlidir.

5. Yer Tabanlı Hizmetleri Kullanın

Eğer elle tutulur ve gözle görülür bir işletme yönetiyorsanız ya da bir etkinliğe ev sahibi olacaksanız, Foursquare veya Gowalla gibi yer tabanı (GPS kullanan) hizmetlerle müşterilerinizin “check-in” yapmalarını teşvik edin. Bu, müşterilerinizin sizi ne sıklıkla ziyaret ettikleri hakkında bilgi verecektir. Ayrıca işletmeniz hakkında başkalarıyla bilgi ve ipucu paylaşımında bulunmalarına da izin verir. Check-in ’e özel fırsatlar vermek, bu müşterilere yapılabilecek en akıllı pazarlama tekniklerinden biridir.

6. Hareket Halindekileri Değerlendirme Yapmaya Teşvik Edin

Hala işletmenizin içindeyken müşterilerin deneyimleri hakkında düşüncelerini paylaşmalarını teşvik edin. “Nasılız? Bizi bilgilendirin” yazan bir tabela koyun. Hatta Google Places, Mekanist.net veya TripAdvisor gibi işletmeniz hakkında değerlendirme yapabilecekleri sitelere yönlendirin. Şirketinizin Twitter ’ını da yazmayı unutmayın ki müşterileriniz değerlendirmelere ekleyebilsin ve şirketinizi takip edebilsinler. Şirketiniz hakkında yazılan bu değerlendirmeleri göz önünde bulundurduğunuzdan emin olun.

Yerden bağımsız olarak müşterilerin ve işletmelerin bağlı halde olmalarını sağlayan pek çok yeni mobil teknoloji açığa çıkıyor. Unutmayın: Tüm bu cihazlar ve uygulamalar pazarlamanıza katkı sağlayabilir ama hepsi de ilgi alanınızda olmamalıdır. Kim olduğunuzu ve müşterilerinizin nerede olduğunu iyi bilin. Daha sonra ürünleri onlara pazarlayın. Mobil stratejiler, pazarlama paketinizin onlara daha kolay iletilmesini sağlayacaktır.

Rapor EtYorumun nedir ?

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?

Google ’ın Sayfa Düzeni İle İlgili Yeni Algoritma Değişikliği

Google ’ın Sayfa Düzeni İle İlgili Yeni Algoritma Değişikliği

Veritabanı Çeşitleri Nelerdir ve Nasıl Seçilir?

Veritabanı Çeşitleri Nelerdir ve Nasıl Seçilir?