Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

Mobil Pazarlama Nedir?

Mobil Pazarlama Nedir?
Mobil Pazarlama Nedir?

Mobil pazarlama, pazarlamanın bir mobil cihaza yapıldığı promosyon ve reklamcılığa denir. Mobil cihazlara gönderilen mesajlar sayesinde pazarlama aktivitesi gerçekleştirilir. Bu mesajların türü SMS, MMS, Push veya bir yazılım içerisinde bilgilendirmek olmak üzere farklı kategorilere ayrılır.

Cep telefonları popülerleşmeye başladığı zamanlarda SMS mesajları ile mobil pazarlama aktiviteleri yürütülüyordu. SMS mesajlarının içerisine bir promosyon kodu veya reklam içeriği yazılıp toplu olarak kullanıcılara gönderiliyordu. Bu aktivite halen sık olarak kullanılsa da, bir takım teknolojik kısıtlamaları vardır.

MMS ile yapılan mobil pazarlama ise yazı dışında imaj, ses ve video ekleme imkanı sunduğu için kullanıcıların dikkatini daha fazla çekebiliyor. Fakat SMS ’e kıyasla biraz daha maliyetli olduğu için pek popüler bir yöntem olarak görülmüyor.

Push teknolojisi, iPhone telefonlarla beraber ortaya çıkan ve pazarlama için sık kullanılan bir yapıdır. Özellikle maliyetinin SMS ve MMS ’e göre daha düşük olması bu teknolojiyi cazip kılsa da, pazarlama faaliyeti yapan firmanın bir yazılım geliştirmesini gerektirdiği için kısa vadede SMS ve MMS ’e oranla daha maliyetlidir. Kullanıcı izin verdiği sürece sürekli promosyon veya reklam içerikli mesaj göndermek mümkündür.

Yazılım içerisinde pazarlama da yine son zamanlarda iPhone ve Android cihazların popüler olması sayesinde ortaya çıkan bir tekniktir. Özellikle oyunların içerisine yerleştirilen reklamlar veya oyunların bazı özelliklerinin ücret karşılığında müşteriye sunulması güzel bir pazarlama taktiğidir.

Bu yöntemler dışında son zamanlarda yer/pozisyon bazlı pazarlama taktikleri türemiştir. Foursquare adlı bir firma cep telefonun GPS ’inden yararlanarak kişilerin bulunduğu lokasyonda bulunan mağazaların promosyonunu yapmaktadır. GPS ’in çekmediği kapalı alanlarda ise ne yazık ki Foursquare ve benzeri yazılımlar pek kullanışlı değildir.

Mobil pazarlama gittikçe büyüyen ve popülerleşen bir sektördür. Mobil cihazların yaygın kullanımı ve teknolojik gelişimler sonucunda $30 milyar dolarlık bir endüstri oluşmuştur. Yıllık %12 büyüme oranıyla 2014 yılında $50 milyar dolarlık bir endüstri olması beklenmektedir.

Rapor EtYorumun nedir ?

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?

Dijital Pazarlama Nedir?

Dijital Pazarlama Nedir?

Online Pazarlama Nedir?

Online Pazarlama Nedir?