Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

Nikola Tesla Kimdir ?

Nikola Tesla Kimdir ?
Nikola Tesla Kimdir ?

Nikola Tesla Nikola Tesla Hakkında Nikola Tesla
(10-07-1856)10-07-1856 (yaşı 161)
Smiljan, Hırvatistan İkamet New York, New York, ABD Meslek Mucit Aktif Yıllar 1856-1943 Burcu AslanEşi-Boyu188 cmKilosu65 kg

Nikola Tesla 10 Temmuz 1856 ’da Hırvatistan – Smiljan ’da dünyaya gelmiş olan bilim adamıdır. Smiljan ’daki ilkokulda Almanca, aritmetik ve din eğitimini alan ünlü bilim adamı, 1870 ’de Karlovac ’daki Yüksek Gerçek Jimnastik Salonu ’na kaydoldu ve 1873 ’te üç yıl içinde dört yıllık eğitimini tamamladı.

1881 ’de Budapeşte ’deki Merkezi Telgraf Ofisinde çalışan Nikola Tesla, daha sonra Budapeşte Telefon Santrali ’nin elektrik şefliği görevini üstlendi ve önemli gelişmeler kaydetti. 1882 ’de Fransa ’daki Continental Edison Company tarafından elektrikli ekipman tasarımcısı olarak çalışmaya başlayan ünlü bilim adamı, iki yıl sonra Thomas Edison için çalışmak üzere New York ’a taşındı ve ona doğru akım jeneratörlerini yeniden tasarlamasında yardımcı oldu.

Edison ile anlaşmazlığa düşmesinin ardından kendi laboratuvarını kuran ve zamanını ve enerjisini Tesla Bobini, karbon düğme lambası, elektrik rezonansı ve çeşitli aydınlatma güçleri gibi sayısız deney üzerine harcayan Nikola Tesla, 1899 ’da Colorado Springs ’e taşınarak laboratuvarını kurarak kablosuz bir küresel enerji iletim sistemi kurdu.

Nikola Tesla Sözleri

Şimdiki zaman onlara ait olabilir, ama gelecek, ki ben hep bunun için çalıştım, bana ait.

Hepimiz hata yaparız ama hatayı işe koyulmadan yapmak en iyisi.

Yalnız olun, icadın sırrı budur. Yalnız olun, fikirlerin bulunduğu zaman budur. Yalnız olun, olgunlaşacağınız an budur.

Para benim için insanların ona atfettiği gibi bir değer taşımıyor. Ben bütün paramı, insanoğlunun hayatını kolaylaştıracak icatlar yaptığım deneylerime yatırdım.

Zorlama altında gösterilen her türlü çaba yaşam enerjisinden feda etmeyi gerektirir. Ben asla böyle bir bedel ödemedim. Tam tersine ben düşüncelerimle beslendim, geliştim.

Nikola Tesla Buluşları

En dikkat çekici buluşlarından biri, modern alternatif akım (AC) elektrik tedarik sistemini tasarlamasıdır. Edison ’un bir ızgarada elektriği ileten doğru akım (DC) sistemine kıyasla daha etkin bir yöntem olduğu kanıtlandı.

Enerjiyi son yüksek gerilim yüklerine dönüştüren, muhteşem elektrik arkları üretebilen güçlü elektrik alanları yaratan bir devre olan Tesla Bobini üretmiştir.

1943 ’te radyo gelişimine önemli katkılarından ötürü radyonun babası olarak adlandırıldı.

Radar teknolojisi, X-ray teknolojisi ve AC makinelerin çoğunun temelini oluşturan döner manyetik alanın geliştirilmesinde öncü rol oynamıştır.

Nikola Tesla Kitapları

Nikola Tesla ’nın yazmış olduğu kitaplar şu şekildedir;

Alternate Currents of High Potential and High Frequency: Experiments (1892)

The Problem of Increasing Human Energy (1900)

The True Wireless (1919)

Colorado Springs Notes, 1899–1900 (1976)

The Fantastic Inventions of Nikola Tesla (1993)

The Tesla Papers (2000)

Very Truly Yours (2007)

Nikola Tesla ’nın Kişisel Hayatı

Nikola Tesla iki saatten fazla uykuyla günde yaklaşık 15 saat çalışır ve her gün sekiz ila on mil yürürdü.Sekiz dilde konuşma yeteneği olan bir fotoğrafik belleği olan Nikola Tesla, birçok kadın ona aşık olsa da hiç evlenmemişti ve bilinen bir ilişkisi yoktu.

7 Ocak 1943 ’te New York ’taki bir otel odasında nedeni bilinmeyen bir şekilde hayatını kaybetmiştir.

Rapor EtYorumun nedir ?

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?

Howard Hughes Kimdir ?

Howard Hughes Kimdir ?

Ellen DeGeneres Kimdir ?

Ellen DeGeneres Kimdir ?