Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

Paul Thomas Anderson Kimdir ?

Paul Thomas Anderson Kimdir ?
Paul Thomas Anderson Kimdir ?

Paul Thomas AndersonPaul Thomas AndersonHakkındaPaul Thomas Anderson
(26-06-1970)26-06-1970 (yaşı 47)
Studio City, Kaliforniya, ABDİkametLos Angeles, Kaliforniya, ABDMeslekYönetmenAktif Yıllar1988-BurcuYengeçEşiMaya RudolphBoyu183 cmKilosu80 kg

Paul Thomas Anderson 26 Haziran 1970 ’de Kaliforniya – Studio City ’de dünyaya gelmiştir. Buckley Okulu ’nda eğitim alan ünlü yönetmen, daha sonra Emerson College ve New York Üniversitesi ’ne gitmiş, ancak eğitimini tamamlamamıştır. Daha sonra kendi yazıp yönettiği  Boogie Nights adlı filmle gişe rekorları kıran Paul Thomas Anderson, 1999 ’da Magnolia ’yı yazdı ve yönetti. Bu film, beklenmedik şekilde birbirlerinin hayatlarına bağlanan kişilerin yaşadıklarını anlatan farklı bir filmdi. Magnolia, En İyi Orijinal Senaryo da dahil olmak üzere üç Oscar adaylığı kazanmıştır.

2002 ’de Punch Drunk Love filminin yönetmenliğini yapan sanatçı, filmle Cannes Film Festivali ’nde En İyi Yönetmen ödülü aldı. 2007 ’de Kan Dökülecek filminin yönetmenliğini yapan ünlü yönetmen, En İyi Yönetmen, En İyi Uyarlama Senaryo ve En İyi Film olmak üzere sekiz Akademi Ödülleri ’ne aday oldu. 2012 ’de The Master filmiyle beyazperdede boy gösteren Paul Thomas Anderson, 2014 ’te Inherent Vice filmi ile yeniden ortaya çıkmıştır.

2017 ’de Phantom Thread filminin yönetmenliğini yapan Paul Thomas Anderson, filmle En İyi Yönetmen dalında Akademi Ödülü adaylığı kazanmıştır. Filmin senaristliğini de yapan ünlü yönetmen, 1950 ’lerin Londra ’sında moda dünyasında ünlü terzi Reynolds Woodcock ve kız kardeşi Cyril  Woodcock ’un hikayelerini anlatmıştır.

Paul Thomas Anderson Filmleri

Paul Thomas Anderson ’un yönetmenliğini yaptığı filmler şu şekildedir;

Phantom Thread (2017) / Ayrıca Senarist

Gizli Kusur (2014) / Ayrıca Senarist

Usta (2012) / Ayrıca Senarist

Kan dökülecek (2007) / Ayrıca Senarist

Punch-Drunk Love (2002) / Ayrıca Senarist

Manolya (1999) / Ayrıca Senarist

Ateşli geceler (1997) / Ayrıca Senarist

Sydney (1996) / Ayrıca Senarist

Paul Thomas Anderson Kitapları

Paul Thomas Anderson ’un yazmış olduğu kitaplar şu şekildedir;

Punch-drunk love (2002)

Magnolia (1999)

Boogie nights (1995)

Paul Thomas Anderson ’un Aldığı Ödüller

Paul Thomas Anderson 2000 ’de Manolya filmi ile Altın Ayı, Toronto Film Eleştirmenleri Birliği En İyi Film Ödülü ve Toronto Film Eleştirmenleri Birliği En İyi Senaryo Ödülü ’nü kazanmıştır. 2002 ’de Aşk Sarhoşu filmi ile Cannes Film Festivali En İyi Yönetmen Ödülü ve Toronto Film Eleştirmenleri Birliği En İyi Yönetmen Ödülü ’nü kazanan ünlü yönetmen, 2007 ’de Kan Dökülecek filmiyle Gümüş Ayı En İyi Yönetmen Ödülü, FIPRESCI En İyi Film Ödülü ve Chlotrudis En İyi Yönetmen Ödülü ’ne layık görülmüştür.

Usta yönetmen 2017 ’de Phantom Thread ile New York Film Eleştirmenleri Birliği En İyi Senaryo Ödülü ’nün sahibi olmuştur.

Paul Thomas Anderson ’un Kişisel Hayatı

Paul Thomas Anderson 2001 yılından beri aktris ve komedyen Maya Rudolph ile ilişki yaşamaktadır. Çiftin Pearl, Lucille, Jack ve Minnie adında 4 çocuğu vardır.

Rapor EtYorumun nedir ?

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?

Jordan Peele Kimdir ?

Jordan Peele Kimdir ?

John McAfee Kimdir ?

John McAfee Kimdir ?