Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

Pazarlama ile Reklamcılık Arasındaki Fark Nedir?

Pazarlama ile Reklamcılık Arasındaki Fark Nedir?
Pazarlama ile Reklamcılık Arasındaki Fark Nedir?

Göreceksiniz ki çoğu insan reklamcılık ile pazarlamayı sürekli karıştırır. İkisi de önemli olmakla beraber çok farklı alanlardır. Farkı bilerek piyasa araştırması yapmak, şirketinizin dayanaklı büyümesinin yolunu açabilir. Pazarlama ile reklamcılık arasındaki farkları anlatmadan önce ikisinin de sözlük açıklamalarını yorumlayarak başlayalım.

Reklamcılık: Bir sponsor tarafından ikna etmeye yönelik, ücretli, kişisel olmayan ve halka açık duyurulardır. Bir firma tarafından kişisel olmayan şekilde ürünlerinin var olan veya muhtemel müşterilerine sunulmasıdır.

Pazarlama: Karşılıklı olarak ürün değişimleriyle her iki tarafa da avantaj sağlamak için müşteriyle satıcıyı bir arada götüren sistematik planlama, uygulama veya kontrol metotlarının karışımıdır.

İki açıklamayı da okuduktan sonra insanların kafasında ikisinin de aynı olduğuna dair nasıl karışıklık olabileceğini düşünün ve gelin onu kıralım.

Reklamlar pazarlama sürecini sadece bir bileşenidir. Teklif ettiğiniz hizmet, işiniz veya ürününüzle ilgili size söz söyleme olanağı sağlayan bir süreçtir. Ayrıca yerleştirme ve sıklık gibi strateji geliştirme süreçlerini de içerir. Gazete, doğrudan e-posta, televizyon, panolar, radyo ve internette reklamın yerleşimi(pozisyonlanması) ile ilişkidir. Reklamlar, pazar araştırmasından çok düşük olmamakla birlikte halkla ilişkilerle beraber en yüksek pazarlama giderlerini oluşturan süreçlerden biridir.

Pazarlama ve reklamları ayırt etmenin en iyi yolu pazarlamayı bir pasta gibi düşünmektir. Bu pastanın içinde; pazar araştırması, medya planlaması, halkla ilişkiler, ürün fiyatlandırma, dağıtım, müşteri desteği, satış stratejisi ve toplumu dahil etme vardır. Reklamlar bu pastada sadece bir dilimi temsil eder. Bu pastadaki elemanlar özgür çalışmak yerine başarabilmek için beraber çalışmak zorundadırlar. Pazarlamanın etkili olabilmesi için saatlerce süren bir pazar araştırması gereklidir. Pazarlamayı, bir şirketin müşteri ve şirket arasında ürünün ticaretini yapmak için yaptığı her şey olarak görebiliriz.

Rapor EtYorumun nedir ?

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?

Pazarlama ve Satış Arasındaki Farklar Nedir?

Pazarlama ve Satış Arasındaki Farklar Nedir?

Google ve Sahte Ürün Yorumları Yaratmanın Sonuçları

Google ve Sahte Ürün Yorumları Yaratmanın Sonuçları