Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

Sosyal Medya Uzmanı ve Görevi

Sosyal Medya Uzmanı ve Görevi
Sosyal Medya Uzmanı ve Görevi

Sosyal medya uzmanı çalıştığı kurumun sosyal medyadaki etkinliklerinden sorumlu olan kişidir. Sosyal medya uzmanın görevi dijital pazarlama tekniklerini firmanın çıkarları doğrultusunda kullanmaktadır. Her sektör sosyal medya kullanımı için ideal olmamakla beraber, herkes de kolaylıkla sosyal medya uzmanı olamaz.

Ülkemizde sosyal medya kullanımının ciddi bir şekilde artması, bir çok firmanın bu konuya önem vermesini sağlamıştır. Bu yüzden de sosyal medya uzmanlarına ihtiyaç doğmuştur. Fakat sosyal medyanın işleyişi hakkında yeterli tecrübe ve bilgi sahibi olmayan yöneticiler, bu platformlarda ne yapmaları gerektiğini bilmedikleri için strateji çizmekte zorlanırlar. İşin doğrusu, sosyal medya her firmanın gerçekten de bulunması gereken bir platform değildir.

Sosyal medya sitelerinin büyük bir çoğunluğu kullanıcıya odaklı geliştirilmiş ve ciddiyetin en düşük seviyelere indiği, eğlencenin ön planda tutulduğu yerlerdir. Genellikle eğlence içerikli içerik üreten firmalar bu platformlarda daha başarılı olurlar. Bir sosyal medya uzmanı açısından bunu anlamak çok önemlidir çünkü bu platformlardaki başarının sırrı burada yatar. Eğlence amacıyla Facebook ’a giren bir kişiye nükleer enerji üreten bir firma bu platformda ne sunabilir?

Sosyal medya uzmanı olarak çalışan kişilerin şirketleri hakkında yenilikleri Facebook, Twitter veya benzeri bir site üzerinden yayınlamaları yeterli olmamakla beraber, geri dönüşü zayıf bir aktivite halini alabilir. Hedef kitleye eğlenceli içerikler sunmak her sektör için mümkün olmadığı gibi bazen de beklenmedik sonuçlar da doğurabilir. Bu görevi alan kişilerin sosyal medyadaki dinamikleri çok iyi anlaması ve yöneticisinin bilgisi doğrultusunda içerik paylaşımı yapması tavsiye edilir.

Sektöre göre sosyal medyaya ayırılması gereken zaman çok iyi değerlendirilmeli ve bu platformlardan çok büyük beklentiler içerisine girilmemelidir. Örneğin, bazı ilaç firmaları ilaçların reklamlarını yapamadıkları için sosyal medyayı kullanarak bazı konularda halkı bilgilendirmeyi denerler. Fakat bunun satışlara ne kadar etkisi olduğuna dair kimse sağlıklı bir rapor sunamaz. Online ve offline yapıları bir arada çalıştırmak ve pazarlamanın etkisini ölçmek pek de kolay değildir.

Tamamen online yapılarda ise sosyal medyanın etkisi çok daha rahat ölçülebilir ama stratejiler kitlenin beklentilerini doğrultusunda oluşturulmalıdır. Bir sosyal medya uzmanın en büyük görevi aslında promosyon yaptığı platformdaki kişileri etkilemek ve bu trafiği çalıştığı firmanın sitesine getirmektir. Promosyon amaçlı sunulan içeriğin sadece beğenilmesi yeterli değil, kişilerin bunu paylaşması ve firmanın sayfasını ziyaret etmesi önemlidir.

Rapor EtYorumun nedir ?

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?

Sosyal Medya Pazarlaması Nedir?

Sosyal Medya Pazarlaması Nedir?

Dijital Pazarlama Nedir?

Dijital Pazarlama Nedir?