Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

Steve Wozniak Kimdir ?

Steve Wozniak Kimdir ?
Steve Wozniak Kimdir ?

Stephen Gary Wozniak Stephen Gary Wozniak Hakkında Stephen Gary Wozniak
(11-08-1950)11-08-1950 (yaşı 68)
San Jose, Kaliforniya, ABD İkamet San Francisco, Kaliforniya, ABD Meslek İş Adamı Aktif Yıllar 1970- Burcu BaşakEşiJanet HillBoyu175 cmKilosu120 kg

Steve Wozniak 11 Ağustos 1950 ’de Kaliforniya – San Jose ’de doğmuştur. Çocukken, voltmetre, jambon radyosu, hesap makinesi gibi ev yapımı cihazlar üretmeye çalışan ünlü mühendis, buna rağmen rutin eğitim söz konusu olduğunda çok sıkılıyordur. Colorado Üniversitesi ’nden sonra Kaliforniya Üniversitesi ’ne giren Steve Wozniak, 1971 ’de Steve Jobs ’la tanıştı. İkisi de aynı tutkuyla beslendiğinden, Jobs ’la büyük bir bağ kuran ünlü mühendis, elektronik dünyasında kişisel bilgisayarlara olan talebin artmaya başlamasına tanık oldu.

Kendi başına bir bilgisayar alamadığı için, bir bilgisayar yapmaya karar veren Steve Wozniak,  donanım, devre kartı tasarımları ve işletim sistemini tek başına tasarladı. Wozniak tarafından üretilen bilgisayar performans açısından bilindiği gibi, piyasadaki Altair ’den daha fazla işlem gerçekleştirebilirdi. Jobs ’la birlikte Apple I bilgisayarını, aslında bilgisayarla ilgilenen elektronik hobi kullanıcılarından oluşan Palo Alto merkezli Homebrew Computer Club ’a tanıtan ünlü mühendis, Jobs ’a da pazarlamayı devretmişti.

Kişisel eşyalarını satan ve monte edilmiş baskılı devre kartlarının satışı başlayan ikili, monitörleri, elektronik cihazları ve bilgisayar oyunlarını satmadılar ve bu vesile ile 1.300 dolar arttırdılar. 1 Nisan 1976 ’da Jobs ile birlikte Apple Computers ’ı kuran Steve Wozniak, Apple Başkan Yardımcısı oldu. Araştırma ve geliştirme kanadından sorumluydu.

Apple I bilgisayarının başarısıyla Apple II başlıklı ikinci nesil Apple bilgisayarlarını tasarlayan Steve Wozniak ile beraber Apple II bilgisayar, seri üretilen ilk kişisel bilgisayarlardan biri haline geldi. Zaman geçtikçe, Apple popüler bir isim oldu ve büyüyerek bünyesine birçok farklı çalışanı dahil etti. 1980 yılında şirket 117 milyon ABD doları değerinde hisse değeri ile halka açıldı.

6 Şubat 1987 ’de şirketten emekli olan Steve Wozniak, CL 9 adlı yeni bir şirket kurdu. Şirket, ilk defa programlanabilir evrensel uzaktan kumandayı piyasaya sundu. Uzun zamandan beri, öğretmenlerin öğrencinin hayatında oynadığı önemli rolü nedeniyle bir ilkokulda öğretim pozisyonu almak isteyen ünlü mühendis, 2002 yılında Ripcord Networks Inc ve Danger Inc Yönetim Kurulu ’na katıldı.

2009 yılında Utah, Salt Lake City ’de veri depolama ve sunucu şirketi olan Fusion-io tarafından baş bilim adamı olarak göreve alınan ünlü mühendis, iki yıl sonra şirketin yönetim ekibinin bir parçasıydı.

Steve Wozniak Kitapları

Yazmış olduğu kitaplar şöyledir;

iWoz (2006)

IWoz: How I Invented the Personal Computer and Had Fun Along the Way (2007)

Leaders in Computing: Changing the Digital World (2011)

Steve Wozniak ’ın aldığı Ödüller

1979 ’da ACM Grace Murray Hopper Ödülüne layık görüldü.

2000 yılında Ulusal Mucitler Hall of Fame ’e giren ünlü mühendis, 2001 ’de 7. Yıllık Heinz Ödülü ’nü aldı. 2011 ’de Amerikan İnsan Hakları Derneği tarafından Isaac Asimov Bilim Ödülü ’ne layık görüldü.

Steve Wozniak ’ın Kişisel Hayatı

4 evlilik yapmıştır. İlk evliliği 1976 ’da Alice Robertson ile yapılmış ve 1980 ’e kadar sürmüştür. Daha sonra 1981-1987 yılları arasında Candice Clark ile evli kalan ünlü isim, 1990-2004 yılları arasında ise Suzanne Mulkern ile evli kalmıştır.

Ünlü mühendis, 2008 yılında evlendiği Janet Hill ile beraberdir.

Rapor EtYorumun nedir ?

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?

Jack Dorsey Kimdir ?

Jack Dorsey Kimdir ?

Ryan Seacrest Kimdir ?

Ryan Seacrest Kimdir ?