Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

ZCash Nedir ? 1 ZEC Kaç Para ?

ZCash Nedir ? 1 ZEC Kaç Para ?
ZCash Nedir ? 1 ZEC Kaç Para ?

Zcash Bitcoin ’e kıyasla daha farklı özelliklere sahip olan bir kripto para birimidir. Merkezi olmayan Blockchain teknolojisi kullanan Zcash ayrıca transfer hacimlerinin ve işlem yapan partilerin de anonim olmasını sağlayabiliyor. Peki Zcash nedir ? Zcash ne kadar ediyor ?

Zcash Nasıl Ortaya Çıktı ?

Bitcoin ’de bir kişinin adresini biliyorsanız bu kişinin tüm işlemlerini takip etmeniz mümkündür. Yani bir adresin nereye ve nereden ne kadar para transferi yaptığını görürsünüz. Fakat Zcash bunu engelleyen ve bilgileri gizleyen bir teknolojiyi sahip. Zk-snark adı verilen güvenli bir ağ teknolojisi sayesinde ağdaki işlemler ve adresler saklanabiliyor. Aslında bu para biriminden önce Monero ve Dash kripto paraları da benzer gizlilik vaatleriyle piyasaya sürülmüştü.

Pantera Capital, Roger Ver ve Barry Seibert gibi isimlerin desteklediği ZEC, Bitcoin gibi 21 milyon üniteden oluşuyor. Blokları da 10 dakikalık bloklar yerine 2.5 dakikalık bloklar olarak düşünülmüş. Zerocash protokolü kullanan bu para birimini kazmak mümkündür. Tedarik modeli, bazı önemli farklılıklar olmasına rağmen, Bitcoin ’e oldukça benziyor. Madencilere verilen ödül miktarı da aynı Bitcoin ’de olduğu gibi her dört yılda bir yarısı kadar azalıyor.

Fakat bu sanal paranın dağıtım modelinde bulunan %10 “Kurucu Ödülü” bir çok tartışmaya da neden oldu. Madenciler tarafında kazılan miktarın %10 ’nun kurucu ortaklar, yatırımcılar ve çalışanlara gidiyor olması birçok madenci tarafından hoş karşılanmıyor. Bir açık kaynak topluluğu olmak yerine de bir şirket olarak kurulmuş olduğunu belirtmek lazım. Bitcoin ve Ethereum gibi diğer kripto para birimleriyle arasındaki en önemli farkı biraz kapalı kutu olmasıdır.

Zooko Wilcox, bu sanal parayı bulan kişidir ve aynı zamanda Zerocoin Electric Coin Company ’in CEO ’luğunu yapmıştır. ZEC piyasaya 29 Ekim 2016 yılında sürülmüştür. Ağırlıklı olarak John Hopkins Üniversitesi ’nden bilim adamları barındıran ve yaklaşık 10 mühendisi bulunan Zcash ’in ne kadar başarılı olacağı merak konusu.

ZCash Kaç Para Ediyor ?

Genel olarak yukarı doğru artan bir fiyatı olan bu para birimi bazen de ciddi dalgalanmalar yaşıyor. Bu makalenin yazıldığı gün itibariyle piyasada 2,33 milyon ZEC dönmektedir ve bunun da pazar payı 607 milyon dolara tekabül etmektedir. Piyasaya ilk sürüldüğü gün bir ZEC 4293 dolar ederken şu an ne yazık ki bir ZEC 253 dolar etmesi ilk yatırımcıları pek de memnun etmese gerek.

Rapor EtYorumun nedir ?

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?

Yüz Yogası Nedir?

Yüz Yogası Nedir?

Kredi Kartı İle BitCoin Nasıl Satın Alınır ?

Kredi Kartı İle BitCoin Nasıl Satın Alınır ?