Growth Hacking Nedir? Iyi mi Yapılır?

Growth Hacking Nedir? Iyi mi Yapılır?

ABONE OL
10 Ocak 2021 02:35
Growth Hacking Nedir? Iyi mi Yapılır?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Growth hacking büyümedeki tüm işletmelerin göz önüne almış olduğu konulardan birisi. Herhangi bir iş modelini kullanıcılara sunmak için meydana getirilen planlı gelişme şekillerinin ve planlarının hazırlanmasıdır. Bu konsept birkaç senelik geçmişi olsa da temelde uzun seneler ilkin bir fazlaca şirket “Gelişme Stratejisi” ismiyle projelerini yürütmüştür. Bu anlamda bu kavramın iyi bilinmesi gerekiyor. Growth Hacking nedir? Iyi mi yapılır? sorusuna bu yazımızda yanıt vereceğiz.

Growth ve Hacking

Growth hacking terimi aslen iki parçadan oluşur. Bunlardan ilki Growth terimi toplumsal medya platformlarındaki takipçi sayısı, web trafiği şeklinde konulardır. Bunlar işletmeniz esas gelişme yollarıyla birebir bağlantılıdır.

İkinci kısım ise hacking kavramıdır. Hacking burada genel anlamda kullanıldığı şeklinde bilgisayar hacklemek olarak düşünülmemelidir. Bu kavram saptanan tüm sorunlara inovatif yollarla en iyi çözümler üretmektir. Bu anlamda hacking bu sorunlara geleneksel yöntemlerle değil çağıl yaklaşımlarla çözüm bulmaktır.

Growth hacking teriminde veri çözümleme, teknik data ve yaratıcı düşüne şeklinde olgular oldukça önemlidir. Başarıya ulaşmış bir Growth hacker bu şartları sağlamalıdır.

Growth Hacker Nedir? Ne Yapar?

Adından da anlaşılabileceği şeklinde Growth hacking işiyle uğraşanlara Growth hacker deniyor. Growth hacker kimseler birer dijital pazarlama uzmanlarıdır. Bu kimseler, analitik vasıta kullanımı, SEO ayarlarının yönetilmesi, toplumsal medya platformlarındaki popüler içerikler mevzusunda çalışırlar.

Kullanıcılara yönelik kontrol ve anketler yaparak kullanıcı profili çıkarmaya çalışırlar. Çevrimiçi pazarlamacılara benzer şekilde çalışırlar. Sadece farkları her mevzuda kontrol yapmaları ve bu tarz şeyleri kontrol etmeleridir. Ek olarak Growth hackerler interneti en iyi şekilde kullanırlar.

Growth hacker olanlar içerik pazarlama, A/B testleri, toplumsal medya pazarlamaları, Google Analytics şeklinde kavramları sıkça kullanırlar. Growth hacking daha fazlaca web girişimlerinde kullanılan yöntemlerden biri. Genel olarak Twitter, YouTube Feysbuk, Linkendln ve Instagram şeklinde büyük şirketlerin çatısı altında çalışırlar.

İnternet gelişiminde bütçe kullanımının kısıtlı olması Growth Hacking konseptine gereksinim duyularak daha azca bütçeyle gelişme planı gerçekleşmesini sağlar. Minik ölçekli toplumsal medya siteleri ve firmaları bu stratejiyi sıkça kullanıyor. Bunun haricinde veri depolama sistemleri de bu stratejiyi sık kullanan sektörler arasındadır.

Growth Hacking ile ilgili yazımız bu kadardı, ümit ederim açık ve bilgilendirici bir yazı olmuştur. Growth Hacking ve Growth Hacker ile ilgili öteki merak ettiklerinizi yorumlar kısmında belirtebilirsiniz. Ek olarak, daha çok sosyal medya içerikleri için yandaki bağlantıya tıklayarak ilgili kategorimizi ziyaret edebilir ve daha çok içeriğe ulaşabilirsiniz.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.