Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

KAHVECİLER DERTLİ.

      KAHVECİLER DERTLİ.

Süleyman Güdül

Korona virüs Türkiye’ye ulaştıktan sonra, sefilleri oynamaya başlayan kahveciler, devletin kendilerini görmeden geldiğini ifade ederek, üzüntülerini dile getirmektedirler.

Kahvecilere bir dokun bin ah işit. İşte bu kahvecilerden biri, ağlanacak durumlarını üzülerek şöyle anlattı.

“2019 yılının son günlerinde Cin’in Vuhan kentinde meydana çıkmasıyla, korona virüs 11 Mart 2020 tarihinde Türkiye’de ilk vaka bildirimleri sonucunda ekonomik odaklı yıkımların başlaması,  iş yerlerinin hızla kapatılmasına yol açmıştır. Bu kapatılan iş yerlerinin başında, kahvehaneler yer almıştır. Kahvehaneler kapılarına kilit vurarak, yanlarında çalışanların işlerine son vermiş ve kiralarını ödeyemez duruma gelmişlerdir. İşçilerimizin işsiz kaldığına mı yoksa kiralarımızı ödeyemediğimize mi üzülelim anlayamadık. Kahveci esnafının neredeyse yüzde doksanı kiracıdır.

Kahveci esnafı dükkan kiralarını ödeyemezken, ev kiralarını da hatta bakkallara yazdırdıkları veresiyelerini de, ödeyemez konuma düşmüşlerdir. Yarın, mülk sahiplerimiz kiralarını alamadıklarından dolayı mahkeme kararlarıyla bizler dışarı koyarlarsa, işte o zaman halimiz ne olacak,  ? ailelerde yıkımlar başlar. İnşallah o günleri görmeyiz.

Son haftalarda birçok iş yerlerinin açılmasını sağlayan yöneticiler, nedense biz kahvecilere bir çözüm yolu bulmamışlardır. Kahvehanelerde okey ve kağıt oynanmadıkça, yalnız  çay-kahve  satışlarından elde edilecek gelir kimseyi kurtarmaz. O gelirle, ne kira ne veresiye defteri neden personel ücreti ödenir.

Korona virüsün günah keçesi olmaktan kurtulmak istiyoruz. Hükümetin acilen, biz kahvehane sahiplerine bir çare üreterek, dükkan ve ev kiralarımızı hatta bakkal borçlarımızı, zamanında ödememize yardımcı olmalarıdır.” diyerek, çektikleri sıkıntıyı dile getirmiştir, kahveci esnafı.

ARA SIRA BİRAZDA GÜLELİM

Birinin Anası Ağlayacak

Nasreddin Hoca’nın iki oğlu varmış. Oğullarından biri çömlekçilik yaparak geçimini sağlarmış. Hoca bir gün oğlunun yanına onu ziyarete gitmiş. Oğlu   Baba çok heyecanlıyım çünkü bütün paramı bu çömleklere yatırdım. Hava güneşli olur da kururlarsa zengin olacağım. Yağmur yağarsa hepsi çatlayacak ve anam ağlayacak, demiş.

Hoca dertli bir şekilde diğer oğluna gitmiş. Oğlu o sırada tarlasında oturmuş düşünüyormuş:

– Ah baba hoş geldin. Bütün paramı bu tarlaya yatırdım. Eğer yağmur yağarsa zenginim ama kuraklık olursa her şeyimi kaybederim ve anam ağlar, demiş.

Nasreddin Hoca eve dönmüş. Sıkıntılı olduğunu gören karısı:– Ne oldu Hoca canın sıkkın, demiş. 

– Asıl dert senin, halini düşün. Çünkü yağmur yağsa da yağmasa daoğlanlardan birinin anası ağlayacak.

Rapor EtYorumun nedir ?

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?

KAPAK OLSUN SİZLERE.

EMEKLİLER OKUSUN