Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

Ankara’da 20 Yaşındaki Barış Çakan Bıçaklanarak Öldürüldü: Bakanlık ‘Kürtçe Müzik’ İddiasını Yalanladı

Ankara'da 20 Yaşındaki Barış Çakan Bıçaklanarak Öldürüldü: Bakanlık 'Kürtçe Müzik' İddiasını Yalanladı
Ankara'da 20 Yaşındaki Barış Çakan Bıçaklanarak Öldürüldü: Bakanlık 'Kürtçe Müzik' İddiasını Yalanladı

Ankara Etimesgut ’ta 20 yaşındaki Barış Çakan isimli bir genç, dün akşam saatlerinde çıkan bir tartışma sonrası göğsünden bıçaklanarak öldürüldü. Bugün bazı haber sitelerinde Barış Çakan’ın Kürtçe müzik dinlediği için öldürüldüğü yönünde iddialar ortaya atıldı. Olay Twitter gündeminin ilk sıralarına oturdu. Ankara Valiliği iddiaların gerçeği yansıtmadığını belirtirken İçişleri Bakanlığı Sözcüsü de Barış Çakan’ın Kürtçe müzik nedeniyle değil ezan sırasında yüksek sesle müzik dinleyenleri uyardığı için öldürüldüğünü söyledi.

s-e3a6a8fd5e2d53f9551a3a9dd3427b6367dd17
Dün akşam yaşanan olay haber sitelerinde şu şekilde yer aldı:

“Etimesgut ilçesi Alsancak Mahallesi ’nde dün akşam saatlerinde arkadaşlarıyla parkta oturmak için evden çıkan 20 yaşındaki Barış Çakan, Kürtçe müzik dinlediği gerekçesiyle üç kişilik bir grubun saldırısına uğradı.Saldırı sonucu kalbinden bıçaklanan Çakan olay yerinde vefat etti. Üç saldırganın ise gözaltına alındığı öğrenildi. Ağrı Patnos ’lu Barış Çakan ’ın kuzeni Doğan Çakan, daha önce Kürtçe müzik dinledikleri için kendilerinin de saldırıya maruz kaldığını belirtti.”

s-6e1b2bcc5be5a386b2690bd3a72f24c1ffec7b

Bu iddia sonrası Twitter’da çok sayıda paylaşım yapıldı

s-8b17ee346bf9332aec1ed90575df7377bf44a3
s-d9b4ba8b2b0fb690d1dced7a559ae26ab054e8

Valilikten ‘Kürtçe müzik’ iddiasına yalanlama geldi

Ankara Valiliği’nin konuya ilişkin açıklaması:

“İddia edildiği gibi olay, maktul ve yanındaki arkadaşının Kürtçe müzik dinlemesine, şüpheli karşı tarafın müdahalesi üzerine değil tam aksine maktul ve arkadaşının, şüphelileri araç içinde ezan okunması nedeniyle yüksek sesle ve etrafı rahatsız edecek tarzda müzik dinlememeleri konusunda ikazda bulunması üzerine başlamıştır. Maktulün arkadaşı B.A. alınan ilk ifadesinde olayın bu şekilde başladığını belirtmektedir. Diğer yandan olayla ilgili şüpheliler derhal gözaltına alınarak gerekli adli süreç Cumhuriyet savcılığının talimatları doğrultusunda detaylı bir şekilde sürdürülmektedir. Konunun başka mecralara çekilerek tahrik unsuru olarak kullanılmasının iyi niyetten uzak olduğu aşikardır.”

İçişleri Bakanlığı Sözcüsü: “Hayatını kaybeden, müzik dinleyen değil, ezan okunurken müzik dinleyenleri uyaran vatandaşımızdır”

s-dcb0653f629ab20b07d34b6094d1e331963dfd
İçişleri Sözcüsü İsmail Çataklı konuya ilişkin açıklamasında Barış Çakan’ın Kürtçe müzik dinlediği için değil, ezan sırasında yüksek sesle müzik dinleyenleri uyardığı için öldürüldüğünü açıkladı.

Ankara‘da ezan okunduğu esnada yüksek sesle müzik dinlenmesi üzerine iki grup arasında tartışma çıktığı ve Kürtçe müzik dinleyen gencin öldürüldüğü iddia edilmiştir. Iddiaların aksine dinlenen müzik Kürtçe değildir. Ve ezan okunduğu sırada yüksek sesle müzik dinleyenleri ikaz eden vatandaşımız, göğsünden yaralanmış, kaldırıldığı hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamamış ve hayatını kaybetmiştir. Haliyle anlatıldığı gibi hayatını kaybeden müzik dinleyen değil, müzik dinleyenleri uyaran vatandaşımızdır. “

Rapor EtYorumun nedir ?

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?

Meclis'te İlk Gündem Bekçiler: Yetkileri ve Çalışma Saatleri Düzenlenecek, Maaşlarına Zam Yapılacak

Meclis’te İlk Gündem Bekçiler: Yetkileri ve Çalışma Saatleri Düzenlenecek, Maaşlarına Zam Yapılacak

3 Gündür Aranıyordu: Kaliforniya'da Yüzmek İçin Nehre Giren Umut Felik'in Cansız Bedenine Ulaşıldı

3 Gündür Aranıyordu: Kaliforniya’da Yüzmek İçin Nehre Giren Umut Felik’in Cansız Bedenine Ulaşıldı