Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

Bilim Kurulu Üyesi Çelik’ten Tatilcileri Sevindirecek Açıklama: ‘Koronavirüsün Denizden Bulaştığına Dair Hiçbir Kanıt Yok’

Bilim Kurulu Üyesi Çelik'ten Tatilcileri Sevindirecek Açıklama: 'Koronavirüsün Denizden Bulaştığına Dair Hiçbir Kanıt Yok'
Bilim Kurulu Üyesi Çelik'ten Tatilcileri Sevindirecek Açıklama: 'Koronavirüsün Denizden Bulaştığına Dair Hiçbir Kanıt Yok'

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. İlhami Çelik, yaklaşan tatil sezonu öncesinde yaptığı açıklamada “Koronavirüsün denizden bulaştığına dair hiçbir kanıt yok. Havuzda ise, klorlanma süreci önemlidir. Yeteri kadar klor varsa koronavirüsün burada yaşaması imkansızdır” dedi.

‘Kurallar uyulmazsa vaka sayılarında bir artış olabilir’

s-30891b608b52031d7bfd5076442407a44071aa
Kayseri Şehir Hastanesi Başhekimi Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. İlhami Çelik, koronavirüs salgınına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Vaka sayısındaki azalmanın önemli olduğunu ve salgının bıçak gibi kesilmeyeceğini söyleyen Çelik, sözlerine şöyle devam etti:

“Bundan sonraki aşamada en önemli belirlenecek faktör, insanlarımızın davranışlarıdır. İnsanlar sosyal mesafeye uymayıp, maskelerini takmazlar ve hijyen kurallarına gereken önemi göstermezlerse vaka sayılarında bir artış bekleyebiliriz. Bu gayet doğal bir şeydir. Bulaşı engelleyecek adımlar atmamız gerekiyor. Tüm insanlarımızın ve vatandaşlarımızın buna çok dikkat etmesi gerekiyor. Tanımadığı kişilerden uzak durması, maskeli gezmeleri, yakın olacaklarsa 1,5 metre kuralını ihmal etmemeleri gerekir. Kapalı ve kalabalık ortamlardan kaçınmalarını öneriyorum. Asıl vaka artışını belirleyecek olan vatandaşlarımızdır. En önemli konu budur”

‘Denizden virüs bulaştığına dair bir kanıt yok’

s-fc48a2dc50caa078fe45fa1bedd5710bdb9950
Çelik, tatilde denize gitmeyi düşünenler için de önemli uyarılarda bulundu:

“Koronavirüsün denizden bulaştığına dair hiçbir kanıt yok. Oradan bulaşabilecek başka mikroorganizmalar var. Özellikle bakteriler var. Deniz suyunun temiz olup olmadığını anlamak için koli basiline bakılır. Bu aşamada koronavirüsün buradan bulaştığına dair bir kanıt yok. İnsanların teorik olarak bulaşmayacağını bilmesi gerekiyor. Havuzda ise, klorlanma süreci önemlidir. Yeteri kadar klor varsa burada koronavirüsün yaşaması imkansızdır. İnsanlar bir başkasının tükürüğünü yutarlarsa yakın mesafeden sıkıntı olabilir. O açıdan sosyal mesafe kurallarına uyulması gerekiyor. Deniz için böyle bir risk söz konusu değildir. Özellikle plajda veya havuzda şezlonglarda yatarken eğer birbirlerine çok yakın duracaklarsa bunlardan kaçınmaları gerekiyor. Bilim Kurulu’nda bununla ilgili bir rehberlik yayımlandı. Tüm oteller önlemlerini alıyorlar. Vatandaşlarımızın da bu kuralları bilmesi ve riayet etmesi en önemli faktörlerden biri olarak gözüküyor”

‘Restoran ve kafelerde çalışan insanların hijyene çok dikkat etmesi gerekiyor’

s-3772862b7f7a05cc885b59a05a1a4f1061ae16
1 Haziran’dan sonra hizmet vermeye başlayacak restoran ve kafelere ilişkin de Prof. Dr. Çelik şunları söyledi:

“Kalabalık ve kapalı ortamda duruyorsanız risk her zaman artar. O kapalı alanlarda mümkün mertebe işinizi çabuk bitirip, oradan ayrılmanız önem arz ediyor. Mutlaka yemek yeme durumunda kalacaksanız sosyal mesafe kurallarına uymanız gerekiyor. Masanın yan yana olmaması, başka insanlarla çok yakın mesafede olmamanız önemlidir. Yemekler hijyenik ortamda hazırlandıktan sonra sıkıntı yok. Restoran ve kafelerde çalışan insanların hijyene çok dikkat etmesi gerekiyor”

Rapor EtYorumun nedir ?

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?

Koronavirüste Bugün: Çin, Kovid-19 Aşısının Yıl Sonuna Kadar Hazır Olacağını Açıkladı

Koronavirüste Bugün: Çin, Kovid-19 Aşısının Yıl Sonuna Kadar Hazır Olacağını Açıkladı

ÖSYM Başkanı Anlattı: Testi Pozitif Çıkanlar YKS'ye Nasıl Girecek?

ÖSYM Başkanı Anlattı: Testi Pozitif Çıkanlar YKS’ye Nasıl Girecek?