Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

Dışişleri’nden Yunanistan’a ‘Ayasofya’ Yanıtı: ‘Tarihsel Komplekslerden Kurtulun’

Dışişleri'nden Yunanistan'a 'Ayasofya' Yanıtı: 'Tarihsel Komplekslerden Kurtulun'
Dışişleri'nden Yunanistan'a 'Ayasofya' Yanıtı: 'Tarihsel Komplekslerden Kurtulun'

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Yunanistan Dışişleri Bakanlığının Ayasofya’da Kur’an-ı Kerim okunmasına ilişkin açıklamalarına tepki gösterdi. Türkiye’nin, Ayasofya ’nın ne dünya çapındaki abidevi niteliğine ne de 1972 UNESCO Dünya Kültürel ve Doğal Mirasının Korunmasına Dair Sözleşme ’ye aykırı hareket etmediğini belirten Aksoy, Yunanistan’a “tarihsel komplekslerden kurtulun” dedi. 

s-876721f30cfc9ffd46d08df631b7ac81149d8c
Dün İstanbul’un fethinin 567. yılı nedeniyle gün boyu kutlamalar yapılırken, akşam da Ayasofya’da Fetih Suresi okundu. Telekonferansla bu törene katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan da “Fethin 567. yıldönümünün Fatih’in emaneti Ayasofya’da Fetih Suresi okunmak ve dualar edilmek suretiyle yad edilmesi çok önemli” dedi. Ayasofya’da Fetih Suresi Okundu: Tartışmaların Odağındaki Kutsal Mekan Neden Bu Kadar Önemli? – Bunun üzerine Yunanistan’tan gelen tepkiye Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy yanıt verdi. Sözcü Aksoy, konuya ilişkin soruya yanıtında, Ayasofya ’da her Kur ’an-ı Kerim okunmasından sonra Yunanistan’ın beyhude ve hiçbir sonucu olmayacak açıklamalar yapmaya devam ettiğini vurguladı.

“Yunanistan’ın içinde bulunduğu psikolojiyi anlamak açısından ibretlik”

s-50a12d7e7a25a9f1ebd23f0792a6700f60c823
“Avrupa ’da minarelerden ezanların yükseldiği ve karşılıklı saygı ilkesinin öneminin anlaşıldığı bir dönemde, başkentinde cami bulunmayan tek Avrupa ülkesi olan Yunanistan ’ın Ayasofya ’da Kur’an-ı Kerim okunmasından rahatsız olması bu ülkenin içinde bulunduğu psikolojinin anlaşılması açısından ibretliktir.” ifadelerini kullanan Aksoy, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınını bahane ederek Batı Trakya ’da yüzyıllardır okunan ezanı susturmaya yeltenen çevrelerin çabalarının hala hafızalarda taze olduğuna dikkati çekti.

“Ayasofya Türkiye ve insanlığın önemli bir değeri olarak korunmaya devam edilecek”

s-17b864233527fc2123ee20ae52c956d8f512b6
Aksoy, şunları kaydetti:”Türkiye, Ayasofya ’nın ne dünya çapındaki abidevi niteliğine ne de 1972 UNESCO Dünya Kültürel ve Doğal Mirasının Korunmasına Dair Sözleşme ’ye aykırı hareket etmiştir. Türkiye ’nin bir miras unsuru olan İstanbul Tarihi Alanları ’na gösterdiği titizlik ve özen sayesinde bu eserler bugünün nesillerine ulaşmıştır. Ayasofya, Türkiye ’nin ve insanlığın önemli bir değeri olarak kalacak ve korunmaya devam edilecektir. Yunanistan ’ı tarihsel komplekslerinden arınmaya davet ediyoruz.”

Rapor EtYorumun nedir ?

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?

ABD'de Koronavirüsü 103 Yaşında Yenen Kadının İlk İsteği Bira Oldu

ABD’de Koronavirüsü 103 Yaşında Yenen Kadının İlk İsteği Bira Oldu

Soylu: 'Hrant Dink Vakfı'nı Tehdit Eden Provokatör Yakalandı'

Soylu: ‘Hrant Dink Vakfı’nı Tehdit Eden Provokatör Yakalandı’