Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

Sağlık Bakanı Koca’dan Açıklama: ‘Aytaç Yalman ile Birlikte Ölü Sayımız 3 Olmuştur’

Sağlık Bakanı Koca'dan Açıklama: 'Aytaç Yalman ile Birlikte Ölü Sayımız 3 Olmuştur'
Sağlık Bakanı Koca'dan Açıklama: 'Aytaç Yalman ile Birlikte Ölü Sayımız 3 Olmuştur'

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, TBMM’de koronavirüs salgını ile ilgili bir konuşma yaptı. Koca, “Bugüne kadar 10 bini geçen test yaptık. Test sayımızın çok artacağını düşünüyoruz. Günlük en az 10-15 bin test yapabilir hale gelmek istiyoruz. Önümüzdeki 1-2 gün içerisinde hızlı tanı kiti devreye girecek” dedi. 

Koca, Emekli Orgeneral Aytaç Yalman’ın ölümüne ilişkinse, hastanenin koronavirüs açıklamasını doğrulayarak “Klinik bulgusu, özellikle giderek de yaygınlaşınca; akciğer ve benzeri KOAH olmasına rağmen şüpheli olabilir düşüncesiyle çevresi taranıyor. Orduevi olmak üzere, herkes taranıyor. Testleri pozitif çıkanlar oldu” dedi.

‘Hastalığın salgın haline dönmesi durumunda 25 bin 466 yoğun bakım kapasitesi var’

s-543f5c35b164a0d604389b32b33e64ca1daa6f
Sağlık Bakanı Koca, TBMM Genel Kurulu’nda koronavirüs salgını ile ilgili son bilgileri paylaştı. Koronavirüs ile ilgili olarak paniğe yol açmak isteyen kişilerin olduğunu ve bunlarla mücadele edilmesi adına herkesten destek bekledikleri belirten Koca, şunları söyledi:

“Hastalığın ülkemizde yayılarak bir salgın halini alması halinde toplam 25 bin 466 erişkin yoğun bakım kapasitesi var. Hastanelerimizde toplam 99 bin 797 hasta odamız tek kişilik olup, gerektiğinde izolasyon ya da yoğun bakım yatağı olarak kullanılmaya uygundur. Şehir hastanelerimiz bu konuda önemli bir katkı sağlamıştır. Fiziki ve teknolojik altyapı açısından olası kötü senaryolara karşı hazırız.”

‘İran tüm ülkelere yayılmasına neden oldu’

s-6a25024a1d2b8fddd705f50f81744277bd8e6e
Koca, sınır komşularımızın koronavirüsle mücadele konusunda zaafiyet gösterdiğini belirterek, şunları söyledi:

İran virüsün tüm ülkelere yayılmasına sebep oldu. İtalyaÇin‘den gelenlerin ülkede dolaşmasına izin vererek salgının Avrupa’ya yayılmasına sebep oldu. Ben buradan artık bütün Avrupa ülkelerinde yaygın olarak görüldüğünü ve görüldükten sonra da ilk iki üç hafta sonra da çok ciddi bir çıkışla kendisini gösterdiğini göstermek istiyorum.Vermek istediğim bazı bilgiler var. Hava meydanlarında termal kamera uygulamasıyla 4 milyon 603 bin yolcumuzu taramadan geçirdik. Kara hudut kapılarımızda 189 bin yolcudan 1103’ü gözetim altına alınmıştır.”

‘Yakında bütün büyükşehirlerimizde test yapabiliyor olacağız’

s-865dcd4c6ad8846a9c1028f6253fba7b971b6b
Koca, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yakında neredeyse bütün büyükşehirlerde test yapabilir olacağız. Özellikle önümüzdeki bir iki gün içerisinde hızlı tanı kiti devreye girmiş olacak. Antijel üzerinden hızla sonuç veren bu tanı kiti içinde bütün illerimize vererek, pozitif çıktığında bütün ülkeye yaymak üzere bir planlama yaptığımızı, yarın da geleceğini müjdelemek istiyorum.Bugüne kadar 10 bini geçen test yaptık. Önümüzdeki günlerde bu test sayımızın çok artacağını düşünüyoruz. Hedef de 10 – 15 bin yapabilir hale gelmek istiyoruz. Özellikle yurt dışından gelen 1 Mart itibariyle bugüne kadar gelen kişi sayısı 372 bin kişi olduğunu gördük. Sadece bir günde 132 bin aile hekimlerimiz üzerinde tarama yapıldığını söylemek istiyorum.”

‘Sağlık personellerinin izinleri iptal edildi’

prnt.scs-7abd960cb07bdfa46bdd547aa2d2749b948cbf

“Sağlık personelinin çalışma düzenlerinde bazı değişiklikler yaptık. Üniversite hastanelerimiz dahil tüm hastanelerimize koruyucu malzeme dağıtıyoruz. İki gün önce altı üniversitemize gece yarısı her birine 50 bin maske gönderdik. Riski göğüsleyerek hastalarla doğrudan temas etmesi gereken kişiler sağlık personelimizdir. İzinlerini iptal ettik. Sağlık personelimizin iş yükü, hem de maruz kaldığı risk artmış durumda. Sağlık ordumuza kolaylıklar ve güvenceler sağlanmalıdır. Sadece fedakarlık duygularına yönelik bir motivasyon yetersizdir. Başta doktorlar olmak üzere tüm sağlık personelimizin verdikleri mücadeleye karşı hak ettikleri itibarın milletimizin nezdinde yerini biliyorum.”

Aytaç Yalman açıklaması: ‘O dönemde yapılan test de negatif çıkıyor’

s-bdcad1ba99385b34e47c1967c56b10b2e39e79
Bakan Koca, Aytaç Yalman’ın ölümüne ilişkin ise şunları söyledi:

“Sayın Paşamız Aytaç Yalman Paşa’nın vefatıyla ilgili net ifade etmek istiyorum. Eski GATA denilen hastanemize müracaat ediliyor. Gelir gelmez entübe ediliyor. Daha önce KOAH tanısı ile takip edilen bir hasta. Yaklaşık 6 saat sonra da ex kabul ediliyor. O dönemde yapılan test de negatif çıkıyor. Fakat klinik bulgusu, özellikle giderek de yaygınlaşınca; akciğer ve benzeri KOAH olmasına rağmen şüpheli olabilir düşüncesiyle çevresi taranıyor. Orduevi olmak üzere, herkes taranıyor. Testleri pozitif çıkanlar oldu, ne zaman dün? Bu durumda böyle bir vakada başta negatif sonra pozitif olabilir mi? Olabilir. Biz bunu yeni tanıyoruz. Başta pozitif olup, üç gün sonra negatif olan, yedi gün sonra pozitif olan vakamız da var. Biz bunu yeni tanıyoruz. Bir pencere dönemi olduğu söyleniyor. Vefat eden 3 kişi olmuş oldu.”

Yalman’ın ölümüne ilişkin, hayatını kaybettiği hastanenin başhekimliği tarafından ‘koronavirüs kanaati’ açıklaması yapılmıştı.

Başhekimlik’ten Aytaç Yalman Açıklaması: ‘Koronavirüs Nedeniyle Öldüğü Kanaati Oluşmuştur’

Rapor EtYorumun nedir ?

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?

Milli Savunma Bakanlığı: İdlib'de 3 Asker Şehit Oldu

Milli Savunma Bakanlığı: İdlib’de 3 Asker Şehit Oldu

Ders Programı Açıklandı: Uzaktan Eğitim 23 Mart'ta Başlıyor

Ders Programı Açıklandı: Uzaktan Eğitim 23 Mart’ta Başlıyor