in ,

İHMAL DEĞİL, ADETA CİNAYET.

İHMAL DEĞİL,  ADETA CİNAYET.

 

Süleyman Güdül

Bu tren kazaları Japonya da olsaydı, sorumluları hiçbir mazeret uydurmadan hemen harakiri yaparak, sorumluluklarını ortaya koyarlardı. Bizde o duyarlılık hayalden ibaret !.

Bizde her zaman ya uçak kazası, ya otobüs kazası, yada tren kazası olurda, bir türlü gerçek sorumluluk yaşayanlar bir türlü ortaya çıkmaz. Sorumlu, her zaman o sorumluların hatalarını sırtında taşımak zorunda kalan garibana olur.

Bu tren kazasının faturası da, ekmek parası için sorumluların hatalarını sırtlarında taşımak zorunda kalan ölen iki gariban makiniste çıkartılırsa buda bana hiç sürpriz gelmez. Gariban daima abalıdır, her yükü çeker. Var olsun adalet.

Bizim ülkemizde insan hayatının önemi, sorumlunun sorumluluğundan önemli olabilmesi için, arkasında maddi güç veya kuvvetli dayısı olması gerek.

Halbuki bu tür kazaların sorumluluğu Ulaştırma Bakanından başlar, alt sorumlulara kadar uzanır. Ama, bizde koltuk candan daha sıcaktır.

Bizde sorumluluk taşıyan bakanlar, kaybolan insan canının peşine düşecekler yerde  “ İhmal olup olmadığı takip edilecek “ veya baş sorumlu Ulaştırma bakanı gibi, gazetecilerin sordukları sorulara sadece “ Teşekkür ederim, teşekkür ederim “ diyerek adeta kaçarcasına gazetecilerden uzaklaşarak sorumluluğunun üstünü örtmeye çalışır. Çünkü bakanlık koltuğu sıcaktır, kalkmak olmaz. Halbuki giden insan hayatıdır. Unutma bugün bana, yarın sıra sana gelir.

İnsan hayatının duyarlılığını, en güzel şekilde Japonlarda görürüz. Doğal afet dahil, insan hayatı söz konusu olunca, en üstteki, sorumlu bakandan en alt sorumluya kadar, ya harakiri yapar, yada görevinden istifa ederek, hemen kendi isteği ile adaletin önüne giderek hesap verir. Bizimkiler gibi sorumluluklarına kılıf aramazlar. “Ölen öldü kalan sahalar bizimdir “ sözü onların siyasal lügatlarında yer almaz. Onlarda Öncelik, önemli olan insan hayatıdır.

Belki bir gün Japonlardaki sorumluluk duyguları bizde de olurda,  işte o zaman bizim ülkede de insan hayatı önem kazanmış olur.

Ölenlere Allahtan rahmet diler, geride kalanlara sağlıklı yaşam dilerken,  yaralılara da acil şifalar dilerim.

ARA SIRA BİRAZDA GÜLELİM.

Kızılderili Avı

Temel ile dursun bir gün yolda giderlerken bir ilan görürler:”Kızılderili kellesi getirene kelle başı 1000 Dolar ödül verilecektir.”Bu ilanı gören Temel ve Dursun hemen kısa bir araştırma yaparlar ve Kızılderililerin Amerika da yaşadıklarını öğrenirler ve hemen Amerika’ya giderler.Issız bir ormanda araştırma yaparken hava kararır ve geceyi uygun buldukları bir yerde geçirmeye karar verirler.Sabah olunca Temel uyanır. Etrafına bir de bakar ki Kızılderililer sarmış ve ellerindeki süngülerini Temel ile Dursun’a doğrultmuşlar.Temel:- Dursun kalk ula kalk, zencin olduk!

Rapor EtYorumun nedir ?

× Yorum yapabilmek için giriş yapmalısın.

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?

Acemi Yogbeci

Paylaşan Yogber : SuleymanGudul

DÜNYADA BİR İLK: DEĞİŞİM UZMANLIĞI SERTİFİKA PROGRAMI BAŞLADI!

Fazla kiloları saklamak için nasıl giyinmeli

Fazla kiloları saklamak için nasıl giyinmeli