Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

EĞİTİMİN ÇILKI ÇIKTI.

EĞİTİMİN ÇILKI ÇIKTI.

Süleyman Güdül

Korona hayatımıza girdikten sonra, pusla şaştı eğitim rotadan çıktı. Bodoslama gidiyor, yakında kayalara toslar.

Olan açlık ve yoksulluk altında yaşayanlara oldu. Yiyecek ekmeğe muhtaç olan halk, çocuklarına uzaktan eğitim aldıramaz durumda.

Alt yapısı olmadan hazırlıksız korona ya yakalanana eğitim camiası, denizde dalgalar içinde motorsuz ve küreksiz azgın dalgalarla boğuşan kayık konumunda.

Her şeyi iyi bildiklerinden söz edenler yeri geldi mi, attılar mı mangalda kül bırakmayan koskoca adamlar, eğitimi bataklığa saplattılar. Şimdide bataklıktan nasıl çıkabiliriz diye, gizli gizle ve kara kara düşünmeye başladılar.

Çoğunluğu fakir halkın çocukları, uzaktan eğitimi alamamaktalar. Aileleri yiyecek parası bulamazken onlara görüntülü telefonu nasıl alsınlar. Bire gafiller. Bir zamanlar hava atarak gösteriş olsun diye dağıtılan tabletler bile gündemde değil. Hani tablet alıp da talebelere dağıtılacağını söyleyerek halktan para toplayanların, sesleri neden kısıldı ?. Nasıl olsa bu halk hesap sormasını bilmez, hesap sormaya da cesaret edemez. En iyi bilinen şey bu.

Öncelikle bu eğitimin alt yapısını çok iyi yapmak gerekirdi. Alt yapısı olmayan bir iş işte böyle ele yüze bulaşır.  Tüm öğrencilerin ana babalarını eğitimli görmek henüz bize nasip olmadı. Çünkü çoğunluğu fakir aile olan çocukların anaları ve babaları köyden şehre gelmiş, okuma ve yazması olamayan kişilerden oluşmaktadır. Bunlar değil telefon kullanması tableti daha kullanamazlar. Ayrıca internet almak içinde para lazım.Uzaktan eğitimi verecekler öncelikle bu alt yapıyı iyice düşünüp, bu insanlara hem internet ve hem de uzakta eğitimi çocuklarına verecekleri araç ve gereçleri onlara vermek ve onları tamamen nasıl kullanacakları konularda eğitmeleri gerekmez mi ?. Yoksa bu zihni,yet fakir çocuklarına okul yollarını mı kapatmayı  ve kendilerine hizmet edecek bir ordumu yaratmayı amaçlamaktadırlar, bunun kararını da sizler verin.

Aile borç harç bir telefon alsa, bu seferde internet alacak parası yok. Laptop veya masa üstü bilgisayarı zaten rüyalarında bile göremez durumdalar. Eğitim seferberliği yapmışlardı, hani nerede ?.

Mecburen interneti olan komşulara giderek ders çalışmaktalar. Bazı belediyelerin yaptığı israflar diz boyu. O israfları yapana kadar, yoksul talebelere telefon ve tabletler alınsaydı bu kadar çocuk uzaktan eğitimden faydalanmış olurdu!. Sizlerde bir hayra girmiş olurdunuz. Yoksa hayır yapmak sizlere göre değil mi ?.

Uzaktan eğitim alamayan çocuklar nasıl başarılı olacak, bu çocuklara günah değil mi ?.

Gelelim servis ücretlerine. Pazartesi yüz yüze eğitim verilecek ama o yüksek ücretleri ödeyerek servisle çocuklarını okula kim gönderecek ?. Edindiğim bilgiye göre en az kişi başı 500 lira peşin servis ücreti talep edenlere, bu ücretler nasıl ödenecektir ? acaba ilgililer asgari ücretle geçimin sürdüren ve iki çocuğunu okula göndermek zorunda kalan velilerin, bu paraları nereden bulacak dersiniz ?, cevabı ilgililer velilere versinler. Devletten On binlerce maaş alıp, birde devletine araba kiralatarak, kiraladığı lüks arabalara binene kadar o arabalara ödenen paraları gelin öğrencilerin servis ücreti olarak ödeyin de o zaman takdir edelim sizleri.

ARA SIRA BİRAZDA GÜLELİM

Genç Temel Fadime ile sevistikden sonra sigara keyfi yaparlarken;Fadime:”Ula Temel, artik evlenme zamanimiz celdi da” deyince;Temel de :

“Kim alurki bizu ?..”

Rapor EtYorumun nedir ?

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?

YASA KURBANLARI !.