Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

ÖLÜDEN EMLAK VERGİSİ ALACAKLAR.

ÖLÜDEN EMLAK VERGİSİ ALACAKLAR.

 

Süleyman Güdül

Böyle şey olmaz demeyin, burası Türkiye her şey olabilir. 18 yıldır neler olmadı ki, buda olmaz demiyelim..

Eşim öldü, veraset ilamı çıkarttık. 5 çocuk ve ben eşimin varisi konumundayız. Varislere veraset intikallerinin yapıla bilmesi için, ilgili tapu müdürlüklerine müracaat ettik.

Tapulardan biri, 560 m2. lik arsa hissesi Kaş tapu müdürlüğüne kayıtlı idi. Antalya Muratpaşa Tapu müdürlüğü, Kaş tapu işleminin de kendi müdürlüklerince yapılacağını belirtmesi üzerine, Kaş tapu işleminin yapılabilmesi için Muratpaşa Tapu Müdürlüğüne müracaat ettik.

15 günden fazla bekledik, cevap gelmedi. Muratpaşa Tapu müdürlüğüne yaptığım müracaatta, bana Kaş tapu müdürlüğünden henüz istenilen bilgilerin gelmediğini belirtiyorlardı. Takriben 20 gün sonra Kaş tapu müdürlüğünden gelen cevabi yazı, bizi şoke etti.

Çünkü, ölen eşimden varislerine intikali yapılması gereken bu arsanın intikal işlemlerinin yapılması reddedilmiş. Gerekçe, 560 m2 hisseli yer için, ifade aynen böyle. Tarım arazisi olarak ifade edilmekte olmasından tarımdan görüş almışlar. Tarım Ekonomik bütünlük arz etmeyen taşınmaz da pay ve paydaş sayısı artırılması nedeni ile devir işlemleri uygun görülmemiştir.

 Halbuki bu hisseli yer, önce varislere intikal edecek ve oradan da ben çocuklarımdan satın alacaktım. Çocuklarımın isteği buydu. Böylece söylendiği gibi pay ve paydaş sayısı artmayacaktı.

Şimdi bu yerin veraset intikali yapılamadığı gibi, çocuklarımın istediği  bu arsanın satış işlemi de bana yapılamamaktadır.

Peki bu yerin emlak vergisini kim yatıracak. Vergi ödeme zamanlarında, eşim mezardan çıkıp vergisini ödeyecek ve tekrar mezara mı girecek dersiniz ?. Yoksa henüz intikal yapılmadığından, hukuken sorumluluğumuz olmayan bu yerin vergisini, bizler mi yatıracağız ? henüz anlamış değilim.

İşte size garip bir uygulama. Gelin içinden siz çıkın. Bu duruma bakılırsa, bu gidişle bunlar, ölüden de emlak vergisi talep edecekler.

ARA SIRA BİRAZDA GÜLELİM

AKIL SIR ERMİYOR.

Nasreddin Hoca bir gün yolda yürürken iki yüz akçe parasını kaybetmiş. Kaybettiği parasını bulamayan ve çok üzülen Hoca, “ne olur bulunsun” diye dua etmiş.

Aynı zamanda yaşadığı şehrin en zenginlerinden biri uzak diyarlarda bir yerde çıktığı gemi yolculuğunda kötü bir fırtınaya yakalanmış ve “Eğer kurtulursam Nasreddin Hoca’ya iki yüz akçe para vereceğim” diye adak adamış hemen.

Kötü fırtınadan kurtulan adam hemen gelip bu parayı Hoca’ya vermiş. Hoca şaşırmış ve:

– Ey Allah’ım sağ ol. Bu ne dolambaçlı yolmuş, ben parayı ben nerede yitirdim, nerden çıktı. Gerçekten de akıl sır ermiyor, demiş.

Rapor EtYorumun nedir ?

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?

SABAH SABAH TELEFONUMDAN GELEN ÜÇ ACI HABER !.

SİNEKTEN YAĞ ÇIKARTMAK.