in

Dünya Kanser Günü nedir

Dünya Kanser Günü nedir
Dünya Kanser Günü nedir

Dünya Kanser Günü her yıl farkındalığı artırarak, hastalık hakkında eğitim vererek, hükümetleri savunuculuğa, tüm paydaşları birlikte çalışmaya davet ederek önlenebilir milyonlarca kaybın önüne geçmeyi hedeflemektedir. Dünya Kanser Günü ilk kez 2005 yılında Uluslararası Kanser Kontrol Örgütü (UICC) tarafından düzenlenmiştir. Aynı yıl ülkemizde de Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Derneği tarafından başlatılmış, Dünyada ve ülkemizde kanser konusundaki en büyük kampanyalardan biri olmuştur. Kampanyanın 2019 sloganı: “Kararlıyım ve Yapacağım” olarak belirlenmiştir.

Dünya Kanser Günü neden önemlidir

Şu anda Dünya genelinde her yıl 9.6 milyon insan kanser nedeniyle hayatını kaybetmektir. Bunlardan 4 milyondan fazlası 30-69 yaş arasındaki yetişkinlerdir. Bu ölümler erken olarak kabul edilmekte ve önlenebilir kanserler arasında kabul edilmektedir. 9.6 milyon ölümün %70 orta ve düşük gelir düzeyindeki ülkelerde olmaktadır. Bu ülkelerde kanserle mücadeledeki eksiklikler kayıpların önlenmesini engellemektedir Dünya Sağlık Örgütü’nün 2017 Kanser rezolüsyonunda da belirtildiği gibi, çocuk kanserleri bir örnek olarak verilebilir. Gelişmekte olan ülkelerde çocuk kanserlerinden iyileşme %80’leri aşmış iken, düşük gelir düzeyindeki ülkelerde bu %20’ler civarında kalmaktadır.

Başka bir örnek dünya’nın radyoterapiye erişimidir. Örneğin düşük ve orta gelir düzeyi ülkelerin %90’ında radyoterapiye erişim eksiktir. Dünya Kanser Günü zihinlerde ve dünya medyasında kanserle mücadelede destek sağlamak, iyiye doğru gidebilmek, kanser profilini yükseltmek için ideal bir fırsattır.

Daha fazla bilgi için ziyaret edin: www.dunyakansergunu.org

Rapor EtYorumun nedir ?

× Yorum yapabilmek için giriş yapmalısın.

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?

Kemik sağlığına çifte destek: D ve K vitamini

Kemik sağlığına çifte destek: D ve K vitamini

Yüzünüzde Gülümseme Bırakabilecek Sporla İlgili Yapılan Haftanın En Komik 15 Paylaşımı

Yüzünüzde Gülümseme Bırakabilecek Sporla İlgili Yapılan Haftanın En Komik 15 Paylaşımı