Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

Ertesi gün hapı ne kadar koruyor?

Ertesi gün hapı ne kadar koruyor?
Ertesi gün hapı ne kadar koruyor?

Ertesi gün hapı acil durumlarda kullanılan bir doğum kontrol yöntemi. Korunmasız seks sonrasında alınması durumunda gebeliği önleme özelliğine sahiptir. Cinsel ilişkiden sonra ilk 72 saat içerisinde olabildiğince çabuk alınmalı. İlaç ne kadar çabuk alınırsa gebelik riski o denli azalıyor. Ay içerisinde herhangi bir zaman alınabilir. Etkisi adet döneminizin yakınlığıyla ilgili değil. Ertesi gün hapı her zaman aynı etkiyi yapar.

Ertesi Gün Hapı Nedir ?

Ertesi gün hapı diğer doğum kontrol yöntemlerinin (doğum kontrol hapları, prezervatifler, spiral, diyafram vb.) başarısız olduğu durumlarda veya tamamen korunmasız cinsel ilişkilerde gebeliği önleyebilir. Bunun en temel nedeni gebeliğin cinsel ilişki anında gerçekleşmemesidir. Gebelik cinsel ilişkiyi izleyen 24 – 72 saat arasında gerçekleşebilir. Ertesi gün hapları işte bu noktada devreye girer. Geçici olarak yumurtlamayı engeller.

Ertesi gün hapı

Ertesi gün hapı

Yumurtlama gerçekleşmişse, döllenme tamamlanmışsa ne olur ? Ertesi gün hapı döllenen yumurtanın rahim duvarına yerleşmesini engeller. Ancak düşüğe neden olmaz. Önceden hamile kalınmışsa bebeğe zararlı olabileceği yönünde kanıt yok. Bu haplar sadece Progestin içeren veya sadece Progestin içermeyen olarak iki türe ayrılırlar. ABD ’de reçetesiz satılanları sadece Progestin içeren türleridir.

Ertesi Gün Hapını Kimler Kullanabilir ?

Ertesi gün hapları reçetesiz olarak satılmaktadır. İsteyen herkes kullanabilir. Ancak hormonsal dengenizi bozacağından olabildiğince az kullanmaya dikkat etmelisiniz. Unutmayın: ertesi gün hapları yalnızca çok acil durumlarda kullanılmalı. Uzun süreli kullanılan bir doğum kontrol yolu haline gelmemeli. Ertesi gün hapı ayrı bir çok ilaca göre çok pahalıdır.

Ertesi gün hapını kullanmaya gerektirecek durumlara bir bakalım:

Korunmasız cinsel ilişkiTecavüzDiğer korunma yöntemlerinin başarısız olmasıSpiralin çıkartılmasıDoğum kontrol haplarının atlanması, unutulmasıDiyaframın veya servikal başlığın yerinden oynamasıGeri çekilme yönteminin başarısız olmasıDoğurganlık döneminde cinsel ilişki

Ertesi Gün Hapı Nasıl Kullanılır ?

Ertesi gün haplarında en önemli nokta cinsel ilişkiden sonra olabildiğince çabuk almaya dikkat etmek. Özellikle ilk 12 saatte alınan ertesi gün haplarının etkisi çok yüksektir. Ancak süre uzadıkça başarı şansı giderek azalıyor. Örneğin ilk 24 saatte alınan ertesi gün hapları %98 oranında başarılı. İkinci gün kullanımda bu oran %85 ’e iniyor; üçüncü günde %55 ’e kadar düşüyor.

İlacın kullanımı türüne göre değişiyor. Bazı ertesi gün hapları ikişerli tabletler olarak hazırlanıyor. Bu noktada ister istemez kafalar karışıyor. Daha önce bu haptan kullanmışsanız, yan etkileri konusunda deneyimliyseniz iki tableti birlikte alabilirsiniz. Önceden ağır yan etkiler yaşadıysanız tabletlerden birini, 3 saat sonra diğerini kullanmayı deneyebilirsiniz. Konuyu eczacınıza danışabilirsiniz. Her ilacın etkisi, kullanım biçimi kendisine özgü; önlem almanıza rağmen istemediğiniz bir gebelik yaşamak zorunda kalmamak için kullanım talimatlarına uymak, doğru bilgilerle hareket etmek kritik önemde.

Ertesi Gün Hapının Yan Etkileri Neler ?

Ertesi gün hapı yoğun hormonsal değişikliğe neden olur. Beraberinde yan etkiler getirir: Bunlar:

Bulantı ve kusma (ilaç alındıktan sonraki 2 saat kusarsanız ilacı tekrar almanız gerekir.)Göğüslerde hassasiyetBaş, karın ve mide ağrısıHalsizlikBaş dönmesiKanama (1 haftadan uzun kanama varsa doktora görünmeli. Dış gebelik gibi riskler olabilir.)Adet gecikmesi ( 2 haftadan uzun gecikmelerde gebelik testi yapın.)

Ertesi Gün Hapı İlaçlarının Adları Neler ?

Aşağıdaki listede Türkiye ’de satılan ilaçların adları yazmaktadır:

NorLevo (0.75 mg): İlişkiden sonra 120 saat içinde 2 tane alınmalıdır. Sadece progestin içerir.Lo/Ovral: İlişkiden sonra 120 saat içinde 4 tane alınmalıdır. Progestin dışında maddelerde içerir.Lo-Femenal: İlişkiden sonra 120 saat içinde 4 tane alınmalıdır. Progestin dışında maddelerde içerir.Microgynon 21: İlişkiden sonra 120 saat içinde 4 tane alınmalıdır. Progestin dışında maddelerde içerir.Miranova: İlişkiden sonra 120 saat içinde 5 tane alınmalıdır. Progestin dışında maddelerde içerir.

Aşağıdaki listede yurtdışında satılan ilaçların adları yazmaktadır:

EllaAfteraAfterPillEContra EzMy WayAltaveraAmethiaAvianeCamreseLevoraNordetteTrivora

Rapor EtYorumun nedir ?

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?

Arkadan Cinsel İlişkiye Girmenin Zararları

Arkadan Cinsel İlişkiye Girmenin Zararları

Peter Jones Kimdir ?

Peter Jones Kimdir ?