Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

Nexium Nedir ? Yan Etkileri Var Mıdır ?

Nexium Nedir ? Yan Etkileri Var Mıdır ?
Nexium Nedir ? Yan Etkileri Var Mıdır ?

Nexium diğer bir adıyla esomeprazole mide ve yemek borusu problemlerinin tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Nexium midenin ürettiği asit miktarını azaltır. Kalp yanması, yutkunma problemi ve öksürme gibi semptomların rahatlamasına yol açar.

Nexium

Nexium

NEXIUM aynı zamanda mide ve yemek borusuna asitin verdiği zararın iyileştirilmesine yardımcı olur ve böylelikle mide ülseri ve yemek borusu kanserini oluşumuna engel olur. Bazen bu ilaç mide ülserine neden olan Helikobakteri Pilori ’yi önlemek için de verilmektedir. NEXİUM proton inhibitörü adı verilen ilaç grubuna dahildir.

Eğer doktorunuz bu ilacı verdiyse ve aşağıdaki durumlardan biri sizde varsa mutlaka kendisine söyleyin:

Ciddi karaciğer hastalığı Osteoporoz Düşük kemik mineral yoğunluğu Kanda düşük magnezyum

Nexium Nasıl Kullanılır ?

Doktor tarafından aksi söylenmedikçe bu ilaç ağız yoluyla yemekten 1 saat önce (yani açken) ve günde 1 defa alınmalıdır. Eğer bu ilacı kendi başınıza alıyorsanız lütfen prospektüsünü okuyun. İlacın dozajı ve kullanım süresi hastanın medikal durumuna ve ilacı verilen tepkiye göre değişmektedir. Doktor tarafından aksi söylenmedikçe bu ilacın dozajı hasta tarafından kendi başına arttırılmamalıdır.

Genellikle yemek borusunda iltihaplanma ve ağrının tedavisinde önerilen doz  günde bir kez 40 mg yeterlidir. Hastalığın ciddiyetine ve tedaviye olan cevaba bağlı olarak toplam tedavi süresi 4 ile 8 haftadır. Hastalığın tekrarlanmasını önlemek için önerilen doz ise günde bir kez 20 mg ’dır.

Mide yanması ve kusma gibi belirtilerin tedavisinde (Gastro-özofajial reflü hastalığının semptomatik tedavisinde) önerilen tedavi dozu ise günde bir kez 20 mg ’dır. Belirtiler 4 hafta sonunda geçmezse doktora danışılması tavsiye edilmektedir. Belirtiler kaybolduğunda, doktorunuz size, sadece ihtiyacınız halinde, günde bir kez 20 mg almanızı tavsiye edebilir.

Nexium alınırken kapsül bir bardak suyla beraber yutulmalıdır. Eğer hasta yutmada problem çekiyorsa kapsülün içi bir kaşığa boşaltılıp, elma sosuyla karıştırılıp da içilebilir. İlacın kapsülü veya karışımı hiçbir zaman çiğnenmemeli ve hemen yutulmalıdır. Karışım halinde içilcekse bu karışım hazırlandıktan hemen sonra içilmeli ve kesinlikle daha sonra kullanılmak üzere depolanmamalıdır.

Bu ilacı alırken düzenli kullanmak tedavi için önemlidir. Her gün aynı saatte alınmasına önem gösterilmelidir. Kendinizi iyi hissetseniz bile doktorunuz verdiği ilaç kullanım süresini tamamlamaya özen gösterin. Eğer bir doktor tavsiyesi üzerine almıyorsanız, 14 günden fazla kullanmanız tavsiye edilmemektedir. Bu ilaç genellikle 4-8 hafta süreliğine verilmektedir.

Nexium Yan Etkileri Neler ?

Bu ilaç bazı kişilerde bir takım alerjik reaksiyonlara neden olabilmektedir. Kurdeşen, nefes alma zorluğu, yüzün, dilin ve dudakların şişmesi gibi durumlarda acile gidilmelidir. Eğer aşağıdaki gibi belirtiler varsa mutlaka doktorunuzu arayın:

Ciddi karın ağrısı, sulu ve kanlı ishal. Nöbet geçirme Böbrek problemleri: Normalden az veya çok tuvalete çıkmak. İdrarda kan. Hızlı kilo alma. Az magnezyum belirtileri: Şaşkınlık, baş dönmesi, ellerde ve ayaklarda kas spazmı, titreme, boğuluyor gibi hissetme.

Nexium kullanırken sık görülen yan etkiler:

Baş ağrısı ve baş dönmesi Hafif ishal Mide bulantısı, karın ağrısı, gaz ve kabızlık Ağız kuruluğu

Eğer bu ilacı 3 yıldan fazla kullanırsanız, B12 vitamini eksikliği oluşabilir.

Bazı yan etkiler vücudunuzun ilaca alışmasıyla beraber yok olabilir.

Nexium Hangi İlaçlarla Alınmamalıdır ?

Aşağıda belirtilen ilaçlar esomeprazole ile endikasyonlara sebep olabilir. Bunlar:

Cilostazol. Clopidogrel. Adele gevşeticiler (diazepam). Digoksin. Kanser ilaçları (erlotinib). Demir ilaçları. Antifolik asit preparatı. Tüberküloz ilaçları (rifampin). St. John ’s Wort. Takrolimus. Warfarin (Coumadin, Jantoven). Anti-mantar ilaçları – ketoconazole, voriconazole. HIV/AIDS ilaçları – atazanavir, nelfinavir, saquinavir.

Nexium Hakkında Bilinmesi Gerekilenler

Bu ilaç genellikle 20mg veya 40mg doz olarak günde 1 kere alınmalıdır. Nexium ’u yutmada problem çekenler bir çay kaşığına içeriğine döküp, elma sosuyla karıştırıp içebilirler. Bu ilaç 20-25 santigrad derecede (oda sıcaklığında) saklanmalıdır. Buz dolabına koymayın. Bu ilacın içinde Gluten yoktur. En büyük yan etkisi ishaldir.

Bu ilacın alkol ile alınması bir takım endikasyonlar yaratabileceği için tavsiye edilmemektedir.

Nexium ’a Alternatif (Muadili) Olabilecek Bazı İlaçlar

Omeprazole (Prilosec, Prilosec) Lansoprazole (Prevacid, Prevacid 24-Saat) Dexlansoprazole (Dexilent, Kapidex) Rabeprazole (Aciphex) Pantoprazole (Protonix) Zegarid

Nexium ’un Yan Etkileri Hakkında Çıkan Haberler

CBS News sitesinde yer alan bir habere göre yapılan son araştırmalar Nexium, Prilosec ve Prevacid gibi proton pompası inhibitörlerinin bunama yani demansa neden olabileceği yönünde. Ayrıca yine aynı haberde bu ilaçların böbreklere zarar verdiği de belirtiliyor. Bir başka sitede yer alan habere göre de Nexium böbrek hastalıkları riskini %50 arttırmaktadır.

Hindistan ’da muadili üretilen bu ilacın sağlık takibi Amerika ’da ciddi bir şekilde yapılmaktadır. WSJ ’in haberine göre “Dr.Reddy ’s Nexium” adlı ilacın satışı ABD ’de 10 Kasım 2015 yılında yasaklanmıştır. Ayrıca orijinal Nexium ilacının da böbreklere zarar verdiğini gösteren yeni bulgular çıkmıştır. FDA ’nin bu ilacı yasaklaması için ciddi anlamda propaganda başlatılmıştır.

Drugwatch.com sitesinde yer alan başka bir haber göre ise Prilosec ve Nexium kullanan kişilerin damar tıkanıklığı riski taşımaktadır. Haber göre 2016 yılında yapılan bir araştırmada bu ilacın hücrelerin (lizozomların) şeklini değiştirdiği ve damarlardan temizlenmesini zorlaştırdığı saptanmıştır.

Rapor EtYorumun nedir ?

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?

Sağlıklı Yaşam İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Sağlıklı Yaşam İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

TSH (Tiroid Bezi Uyarıcı Hormonu) Nedir ?

TSH (Tiroid Bezi Uyarıcı Hormonu) Nedir ?