Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

Obezite Ameliyatı Nasıl Olur?

Obezite Ameliyatı Nasıl Olur?
Obezite Ameliyatı Nasıl Olur?

Obezite günümüzün en yaygın hastalıklarından biri. Gün geçtikçe de obeziteyle mücadele edenlerin sayısı artıyor. Ülkemizde 30 yaş üzeri her 100 erkekten 22 ’si, kadınlarınsa 41 ’i obez. Çocuklardaysa bu oran görece düşük. Ancak yine de endişe verici seviyelerde. Hal böyle olunca obeziteyle mücadele üzerine çok düşünülmesi ve konuşulması gereken bir konu halini alıyor. 

Obeziteye karşı verilen savaşta pek çok silaha sahibiz. Dengeli beslenmek, düzenli spor ve tabii ki obezite cerrahisi bunların başını çekiyor. Ancak herkes obezitenin neredeyse kesin çözümü olan ameliyatlara uygun değil. Örneğin vücut kitle indeksi (VKİ) 40 ’ın üzerinde olanlar, VKİ 35 üzeri ve aşırı kiloya bağlı gelişen çeşitli hastalıkları olanlar ya da tüm diyet ve spora rağmen kilo vermeyi engelleyen hastalıkları olanlar dışında kimseye obezite cerrahisi uygulanamıyor. Hal böyle olunca da yapabileceğiniz tek şey diğer seçenekleri değerlendirmek oluyor.  Şimdi gelin obeziteye karşı verilen savaşta kullanabileceğimiz diğer yöntemlere ve yaşam tarzı değişikliklerine bakalım. 

Obezim ancak ameliyat olamıyorum. Ne yapmalıyım?

Obezitenin üstesinden gelmek için çok çaba gerekir. Doktorlarca yapılan profesyonel müdahalenin yanı sıra evde uygulayacağınız bazı teknikler ve yaşam tarzı değişiklikleri size bu konuda yardımcı olacaktır. Bunlar:

Tedaviye sadık kalın: Çoğu insan uzun yıllar sonunda obezite sınırına ulaşıyor. Yani çok yanlış ancak kemikleşmiş bir yaşam tarzı ve beslenme alışkanlıkları var. Tedavinin başlamasıyla (ilaç, diyet, düzenli spor vs.)bu alışkanlıklardan uzaklaşmak gerekir. Ancak ne yazık ki bu o kadar kolay olmuyor. Yıllarca dilediği kadar yemiş, spor salonlarının yakınından bile geçmemiş birinin birden porsiyonlarını küçültmesi ve düzenli spor yapması tabii ki zor. Bu nedenle geçiş aşaması birçok obez için zor olabilir. Ancak bu aşamada profesyonel yardım imdadımıza koşuyor ve geçiş aşamasının hafiflemesini sağlıyor. Psikologlar, diyetisyenler yeni yaşam tarzına geçiş döneminde yardımcı oluyor. Siz de bu aşamalardan geçiyorsanız en yakın sağlık kuruluşuna başvurabilirsiniz. 

Yan etkilere hazırlıklı olun: Obeziteyle mücadelede ilaçlar çok tercih edilen yöntemlerden. Ancak çoğu durumda kullanılan bu ilaçların yan etkileri sarsıcı olabiliyor. Mide bulantısı, tansiyon, kalp çarpıntısı gibi ciddi sorunlar ortaya çıkabiliyor. Bu nedenle yan etkilere karşı hazırlıklı olmak şart. Tabii bu yan etkiler sizi çok rahatsız ediyorsa doktorunuza başvurmakta ve ilaçları değiştirmekte hiçbir sakınca yok. 

Destek alın: Kilo vermek zor. Hele bir de hedefiniz çift haneli rakamlarsa psikolojik açından da yıpranacağınız kesin. Ancak sağlığınızı kaybetmek üzereyseniz elinizden kilo vermek dışında bir şey gelmez. Bu durumda yapacağınız tek şey profesyonel yardım almak. Bir psikologla düzenli görüşmek sizi rahatlatacak ve kendinize inancınızı tazeleyecektir. Profesyonel yardım dışında çevrenizde de size destek vermeye çalışan insanlar da mutlaka olacaktır. Bu stresli ve zor döneminizde bırakın size yardımcı olsunlar. Hassas olduğunuzu hatta bu konudan bahsetmek bile istemediğinizi biliyoruz. Ancak unutmayın ki onlar sizin aileniz ve yakın dostlarınız. Bu büyük sorununuzda size destek olmak istemeleri çok normal. 

Gerçekçi hedefler belirleyin: Obezite sınırına girmek için fazla kilonuzun ideal vücut ağırlığınızdan %30 daha fazla olması gerekiyor. Yani vermeniz gereken kilo en azından çift haneli rakamlarda olacak. Bu kiloyu vermek uzun süreli ve kalıcı bir yaşam tarzı değişikliğini beraberinde getiriyor. Hal böyle olunca da bu uzun süre zarfında kendinize inancınızın azalması normal. Ancak bu normal durum çoğu obezite hastasının savaşı kaybetmesine neden oluyor. Bu durumu önlemeninse yolu aslında çok kolay. Öncelikle kendinize ufak hedefler koymalısınız. Örneğin 5 kilo sizin ilk hedefiniz olmalı. Daha sonra bu rakam 10, 15 diye 5 ’er artmalı. Bu şekilde hedeflerinize ulaşıp daha fazla motive olabilirsiniz. 

Sosyalleşmenin tek yolu yemek değil: Bu durum çoğu obezite hastasının başına geliyor. Kendi yaşamının merkezi yemek olduğundan çevresindekilerle iletişime geçmek için bu yöntemi kullanıyor. Örneğin arkadaşlarına güzel yemekler hazırlıyor ya da yemek yemek için onlarla buluşuyor. Bu da en büyük hatalarından biri oluyor. Ancak unutmayın sosyalleşmenin tek yolu yemek değil. Siz de bu sorunla karşı karşıyaysanız arkadaşlarınızla sosyalleşmek için yeni yollar bulun. Sinemaya gidin, sahilde yürüyüşe çıkın ya da aklınıza ne geliyorsa yapın. Yemek yiyecekseniz de doktorunuzun diyet listesine uyan menüler tercih edin. 

Rapor EtYorumun nedir ?

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?

Obezite cerrahisi sonrası ilk yılda neler olur?

Obezite cerrahisi sonrası ilk yılda neler olur?

En iyi doğum kontrol yöntemi hangisi?

En iyi doğum kontrol yöntemi hangisi?