Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

Obezite cerrahisi sonrası ilk yılda neler olur?

Obezite cerrahisi sonrası ilk yılda neler olur?
Obezite cerrahisi sonrası ilk yılda neler olur?

Obezitenin günümüzün en yaygın sağlık sorunlarından biri olduğunu bilmeyen yok. Dolayısıyla obeziteyle mücadele en popüler konular arasında. Obeziteden kurtulmanın yoluysa birden çok. Diyetler, bazı egzersiz hareketleri ve hatta ameliyatlar obeziteyle verilen savaşta kullandığımız en ağır silahlar. Ancak her savaşta olduğu gibi obeziteyle olan büyük savaşımızda da zor günler bizi bekliyor. Özellikle ameliyat sonrası dönem yorucu olabiliyor. Şimdi gelin obezite cerrahisinden faydalanan bir hasta ay ay hangi aşamalardan geçiyor.

Ameliyattan sonra beni neler bekliyor?

Bu sorunun yanıtı uygulanan cerrahi müdahale yöntemi ve kişiye göre değişiyor. Ancak tüm hastaların başından geçen bazı ortak noktalar var. Bakalım bu noktalar nelermiş.

Ameliyat sonrası: Aylarca geri saydınız. Diyetler, hazırlıklar derken o büyük güne gelip çattınız. Nihayet operasyon gerçekleşti ve uyandınız. Ancak unutmayın ki obezite cerrahisi görece zorlayıcı bir operasyon. Bu nedenle ilk günleriniz biraz zor geçebilir. 

Obezite cerrahisi genellikle kapalı ameliyat kapsamına girer. Yani doktorunuz karında kesi açmadan, ucunda kamera olan bir tüp ile mideyi görüntüler ve çeşitli aletler kullanarak gerekli müdahaleyi yapar. Bu nedenle büyük yaralarınız olmaz. Ancak yine de hareket etmekte zorlanabilirsiniz. Fakat yine de yürüyüş gibi hafif egzersizler yapmanız en doğrusu. Bunun için doktorunuza başvurun. Doktorunuz günde ne kadar yürüyüş yapmanız gerektiğine genel sağlık durumunuza ve uygulanan cerrahi yönteme bakarak karar verecektir. 

Operasyon sonrası ilk hafta katı gıdalar tüketmeniz sakıncalı. Bu nedenle ilk hafta boyunca bol proteinli, yumuşak gıdalar tüketmelisiniz. Örneğin omlet size en uygun yemeklerden. Bu şekilde hem midenizi yormamış, hem de operasyon sonrası gelişen en büyük sıkıntılardan kabızlığa karşı da önlem almış olursunuz. Aynı zamanda daha hızlı iyileşirsiniz.

Bu sürede genellikle hastalar hastanede gözetim altında tutulur. Herhangi bir komplikasyon gelişip gelişmediğine bakılır. 

Ameliyat sonraki 1 – 3 aylık dönem: Obezite cerrahisinden sonraki ilk ay geride kaldı. Artık kendinizi daha iyi hissediyorsunuz ve hareket etmenizde herhangi bir sıkıntı olmuyor. Bundan sonra normal yaşantınıza yavaş yavaş geri dönmeye başlıyorsunuz. Menünüzdeki yumuşak gıdaların yanına katı gıdalar da eklenmeye başladı. Kilolar da yavaş yavaş veriliyor. Ancak bazı kişilerde ilk ay katı gıdalara karşı hassasiyet oluşabiliyor. Bu gibi durumlarda katı gıda hemen kesiliyor ve yaklaşık 1 ay daha bekleniyor.  Tabii yine düzenli olarak doktor kontrolünden geçiyorsunuz.

Ameliyattan sonraki 6. ay: Büyük miktarda kilo vermiş durumdasınız. Vücut ağırlığınızın yaklaşık %30 ’undan kurtuldunuz. Bu arada katı gıdalara geçtiniz ve düzenli olarak fiziksel aktivitede bulunuyorsunuz. Bundan sonra yürüme ve yüzme gibi sporların yanı sıra ağırlık kaldırmadığınız ve kendinizi çok zorlamadığınız hemen her sporu yapabiliyorsunuz. Bu arada düzenli olarak doktor kontrolleriniz de devam ediyor. 

Ameliyattan sonraki 9. ay: Ameliyatın etkisi artık neredeyse hiç hissedilmiyor. Yaralarınız tamamen iyileşti, hatta yeni yeme düzeninize de alıştınız. Ancak bu dönemde başınıza vitaminsizlik belası gelebilir ve sizi güçten düşürebilir. Bunun nedeni eskisi gibi yememeniz. Bu nedenle bu ay diyetisyeniniz ve doktorunuzla tekrar görüşeceksiniz. Durumunuza özel tavsiyeler alacak ve ihtiyaçlarınızı tam olarak karşılayacak yeni bir diyet listesi alacaksınız. 

Ameliyatın 1. yıl dönümü: Operasyon öncesi hedeflediğiniz kiloya oldukça yaklaştınız. Ancak tam hedefe ulaşmak için hala 1 – 2 yılınız var. Tabii bu sürede kilo verimi giderek yavaşlayacak. İlk aylardaki gibi haftada 2 – 2,5 kilo vermek yerine, 2 haftada bir 1 kilo vereceksiniz. 

Rapor EtYorumun nedir ?

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?

TSH (Tiroid Bezi Uyarıcı Hormonu) Nedir ?

TSH (Tiroid Bezi Uyarıcı Hormonu) Nedir ?

Obezite Ameliyatı Nasıl Olur?

Obezite Ameliyatı Nasıl Olur?