Toplumsal Medya Yönetimi Nedir? ve Iyi mi Yapılır?

Toplumsal Medya Yönetimi Nedir? ve Iyi mi Yapılır?

ABONE OL
10 Ocak 2021 02:01
Toplumsal Medya Yönetimi Nedir? ve Iyi mi Yapılır?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Toplumsal medya hem kişisel olarak hem de ticari anlamda hayatımızda fazlaca önemli bir yere haiz. Durum bu şekilde olunca toplumsal medya hesaplarının düzenlenmesi, ayarlanması ve yönetilmesi de fazlaca önemli bir mevzu haline geliyor. Toplumsal medya yönetimi markanızın ve hesabınızın sağlığı ve yükselmesi açısından uygulanması gereksinim duyulan sistemler bütünüdür. Bu yazımızda da toplumsal medya yönetimi nedir ve iyi mi yapılır mevzularını inceleyeceğiz.

Toplumsal Medya Yönetimi Nedir?

Toplumsal medya yönetimi, oldukça önem verilmesi gereksinim duyulan ve adım adım uygulanması gereksinim duyulan bir yönetim sistemidir. Toplumsal medya yönetimi doğru bir halde yapıldığında başarı kaçınılmaz olacaktır. Planlı ve programlı bir yönetim, bu kadar dağınık toplumsal medya platformlarında bile başarıyı getiren bir numaralı etkendir.

Toplumsal Medya Yönetimi Iyi mi Yapılır?

Toplumsal medya yönetimi iyi mi yapılır? Mevzusundan birazcık bahsedip devamında, başlıklar altında sizler için önemli başlıkları sıraladığımız listeye geçeceğiz. Toplumsal medya yönetimi birazcık kaç temel mevzuda bilgili bir halde hareket etmeyi gerektirir. Bunlar, hedef kitle, içerik planlaması, interaktif araçlar ve rakip analizidir. Isterseniz, şimdi bu temellerin detaylarına hep beraber bir bakalım.

1. Hedef Kitle

Toplumsal medya yönetimini yapabilmek için ilk olarak hedef kitlenizi fazlaca iyi bir halde tanımanız gerekiyor. Zira yapılacak tüm planlamalar bu hedef kitlenin arzuları ve istekleri dahilinde yapılmalı. Hedef kitlesini tanıyamayan bir kişi yada marka nereye hitap edeceğini bilmesi olanaksız ve istenen hedeflere ulaşamaz. Bu yüzden hitap ettiğiniz ilgi alanını inceleyen kişileri hedef kitleniz olarak belirleyin. Ve bu kişileri yönetebilmek için lüzumlu plan ve programlarınızı oluşturun.

2. İçerik Planlaması

Hedef kitlenizi belirledikten sonrasında içeriklerinizi bu hedef kitle doğrultusunda hazırlayın ve planlayın. Gün içinde ne kadar içerik paylaşacağınızı belirleyin. Hangi içeriklerin ne kadar etkileşim aldığını, içeriklerin geri dönüş oranlarını inceleyin ve yeni içeriklerinizi bu istatistiklere bakılırsa hazırlayın. Kitlenin sevilmiş olduğu şeyleri daha fazlaca paylaşmanız, alacağınız etkileşimi arttıracaktır.

3. İnteraktif Amaçlar

Toplumsal medya insanlarla kontakt kurabilmek için oluşturulmuştur. Markanızı ciddi bir kimliğe sokarsanız toplumsal medyada ayakta kalmanız pek mümkün değildir. Bu yüzden size gelecek olan mesajları ve yorumları ciddiye alın. Hepsine olmasa da birçoğuna geri dönüş sağlamaya çalışın. İnteraktif olmak toplumsal medyanın kilit noktalarından biridir.

4. Rakip Analizi

Size benzer içeriklere haiz olan ve aynı kategoride paylaşımlar yaptığınız rakiplerinizi iyi tanıyın. Sizden daha iyi yada daha kötü bir konumda olmalarının hiçbir şeyi değiştirmeyeceğinin farkına varın. Rakiplerinizi ne kadar iyi tanırsanız onlara bakılırsa ne kadar iyi hareket edebileceğinizi daha fazlaca bilirsiniz. Bu sayede sürekli rakiplerinizin bir adım önünde olabilir ve yükseliş hızınızı fazlalaştırabilirsiniz.

5. Trendleri Takip Etme

Bilinmiş olduğu suretiyle toplumsal medya üstünde de günlük hayatımızda olduğu şeklinde bazı etkinlikler, challange’lar ve benzer trendler yer ediniyor. Bu trendleri takip ederek her geçen gün gelişen toplumsal medyaya ayak uydurmak kitlenizi korumanız açısından yaşamsal önem taşıyor. Aslına bakarsan, bu trendleri takip etmeyenlerin ve kampanya olarak kullanmayanların toplumsal medyadaki kitlelerini koruyamadıklarını rahatça görebilirsiniz.

Toplumsal medya yönetimi temelleriyle içeriğimiz de bahsettiğimiz başlıklar altında incelenmekte ve uygulanmaktadır. Fakat bu başlıkların alt başlıkları da mevcuttur. Ve her markanın ve kişinin toplumsal medya yönetimi mantığı kendine özeldir. Her insanoğlunun uyguladığı şekilleri uygulamak çoğumuz şeklinde olmanızı sağlar. Bir adım önde olabilmek için kendi yönetim tekniklerinizi oluşturmalı ve uygulamalısınız. Böylece yükselişiniz ve başarınız kaçınılmaz olacaktır.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.