Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

Adaletsizlik mi Var? İki Dünya Şampiyonluğu Sahibi İrem Yaman Tokyo Olimpiyatları’nda Milli Kadroya Giremedi

Adaletsizlik mi Var? İki Dünya Şampiyonluğu Sahibi İrem Yaman Tokyo Olimpiyatları'nda Milli Kadroya Giremedi
Adaletsizlik mi Var? İki Dünya Şampiyonluğu Sahibi İrem Yaman Tokyo Olimpiyatları'nda Milli Kadroya Giremedi

Umarız ortada adaletsiz bir durum yoktur!

İrem Yaman’ı artık çoğumuz tanıyoruz.

What, you want to fight me? #TeamDaedo #daedotaekwondo A post shared by İrem Yaman (@iremyamany) on Nov 20, 2019 at 7:15am PST

Başarılı taekwondocu ülkemizin yetiştirdiği harika sporculardan biri.

Hungry for more EUROPEAN GAMES A post shared by İrem Yaman (@iremyamany) on Nov 6, 2019 at 7:25am PST

2 kez dünya şampiyonluğu yaşayan tarihteki ilk ve tek kadın taekwondocu kendisi.

2. Kez Dünya şampiyonluğu.. Tarihte bir ilki gerçekleştirmenin mutlululuğunu yaşıyorum.. #goldhunter A post shared by İrem Yaman (@iremyamany) on May 19, 2019 at 12:29pm PDT

Avrupa şampiyonlukları, Universiad Oyunları şampiyonlukları, Grand Prix şampiyonlukları ve daha adını ve sayısını sayarken zorlanacağımız bir sürü şampiyonluğu var İrem’in.

Are you ready for take off? A post shared by İrem Yaman (@iremyamany) on Dec 6, 2018 at 6:01am PST

En büyük hayali ise her sporcunun da hayali olduğu gibi Olimpiyat Oyunları’nda altın madalya kazanmak.

“En çok korktuğun şey nedir?” diye sorduklarında” sakatlanmak” diyordum. Korktuğum başıma geldi ve bu süreci atlatmaya çalışıyorum. Dün sakatlık sürecinden sonra ilk müsabakama katıldım. Sonuç istediğim gibi olmadı ama herşeyle mücadele ettiğim için yine de mutluyum. Tokyo biletini almak için elimden gelini yapıyorum. Bu süreçte öğrendiğim, tecrübe ettiğim çok şey oldu. Süreç tamamlandığında sizlerle yaşadığım herşeyi paylaşacagım. Bu yolda sizlerin desteğini hissediyor olmak benim için çok önemli. İyi ki varsınız A post shared by İrem Yaman (@iremyamany) on Oct 20, 2019 at 1:17am PDT

Fakat İrem’in bu hayali kendisinin bugün basın toplantısında anlattığı ve iddia ettiği gibi acaba bir haksızlığa mı kurban gidiyor?

Şampiyon olmayı seviyorum. Ama iki kere şampiyon olmayı daha çok seviyorum. Bir ilk ve üst üste ikinci kez üniversiade yaz oyunları şampiyonluğu #goldhunter A post shared by İrem Yaman (@iremyamany) on Jul 11, 2019 at 10:59am PDT

İrem Yaman, basın toplantısında yaptığı açıklamada 2020 Tokyo Olimpiyatları’na hak ettiği halde katılamama gibi bir durumla karşı karşıya olduğunu iddia etti.

s-60ae37267de2a97c1ff0b684dfb625cd5579af

“Olimpiyatlara katılmak için puan veren son 4 yılın uluslararası turnuvalarında topladığım puanlarla Dünya Tekvando Federasyonu sporcu sıralamasında ilk 3 sırada yer almaktayım” dedi.

Diğer kilolarda olimpiyatlara katılacak kişi için 2020 Ocak ayındaki Dünya Taekwondo sıralaması göz önüne alınırken İrem’in de yarıştığı 57 kiloda ise farklı yöntemlerle olimpiyatlara katılacak kişi seçilmiş.

s-96a875e36662378650c6b528c3a42b85605967

“Olimpik sırada önde olan sporcunun olimpiyatlara katılmasını istiyorum.” diyen İrem, “Benim sıkletimde de bu şekilde ilerlemeli. Kazandığım olimpiyat kotası için sonuna kadar mücadele edeceğim. Son ocak ayı sporcu sıralaması olimpiyat kotasını alanların belirlendiği sıralama. Önemli olan ocak ayındaki sıralamada benim 3. rakibimin 5. olmasıdır.” şeklinde konuştu.*Ocak ayındaki kadınlar 57 kilo Dünya Taekwondo sıralaması

İrem Yaman ile aynı siklette yarışan bir diğer milli sporcumuz Hatice Kübra İlgün, Ocak ayındaki listede İrem’in gerisinde olmasına rağmen İrem’in iddiasına göre Olimpiyat vizesini federasyon tarafından almış görünüyor.

Aklınıza koyduğunuz her şeyi yapabilirsiniz … En derin denizde yüzebilir, en yüksek zirveye tırmanabilirsiniz… Güçlü, güzel, şefkatli, sevgi dolu, merhametli… Kelimelerin ifade edebileceğinden çok daha fazlası! Kadın Olmak Ayrıcalıktır.. #8martdünyakadınlargünü A post shared by Hatice Kübra İlgün (@haticekbrailgn) on Mar 8, 2020 at 6:44am PDT

Olimpiyat Komitesi’nin resmi sitesinde kadınlarda Olimpiyat kotası olan sporcularımız bu şekilde gözüküyor. Her kategoride 1 yarışmacı yarışabildiğini de ekleyelim.

s-1aa10914c3022667cfc3d324e2744dafad528c

2019 Ekim ayında Türkiye Taekwondo Federasyonu’nın yayınladığı genelgeyle ilgili de İrem şunları söyledi:

s-daa6e22f0bda0ede7da15f1a5221f580fee871

“Aynı sıklette yer alan arkadaşım topladığı puanlarla da benim üst sıramda yer alamadı, yine sporcu sıralamasında üst basamakta ben yer aldım. Fakat federasyon şöyle bir açıklama yaptı; ‘sıralama açıklanmadan aldığı puanlarla diğer sporcu senin üstüne geçmiştir. Avrupa oyunları müsabakasına seçme yapılacaktır. 4 yıllık süreç gözetilmeksizin sadece aralık ayında yapılacak grand prix müsabakasında en iyi dereceyi elde eden sporcu olimpiyatlara katılacaktır’ diye. Yapılan seçmenin önemi kalmadı, 4 yıl boyunca mücadele ettiğim turnuvalarda kazandığım şampiyonlukların hiç bir önemi kalmadı.”

Moskova’da Aralık 2019’da yapılan Grand Prix müsabakasında Hatice Kübra İlgün, İrem Yaman’ı geçerek ikinci oldu ve federasyonun yayınladığı genelgeye göre de olimpiyat kotası hakkı kazandı.

Güzel Günler Göreceğiz Güneşli Günler.ELHAMDULİLLAH A post shared by Hatice Kübra İlgün (@haticekbrailgn) on Jun 9, 2019 at 9:15am PDT

İrem de hem yaptığı basın toplantısıyla hem de sosyal medya üzerinden bunun bir haksızlık olduğunu ve bu karardan dönülmesi gerektiğini söyledi.

İlerleyen günlerde bu konuda nasıl gelişmeler yaşanacak merakla bekliyoruz!

s-afa76bcd4836efaa54a3c898f6fbd6a290146b

İçeriğin araştırılmadan yapıldığı ve yanlı bir içerik olduğuna dair yapılan yorumlara karşı zorunlu açıklamamdır:

s-fb9403b4907d540d5ed5fe32d08ac5d3bd1463
Yukarıdaki maddelerde de belirttiğim ve İrem Yaman’ın açıklamalarında söylediği gibi mevcut olaydaki haksızlık oluşturan durum; diğer tüm kategorilerde 2020 Ocak ayı Dünya Taekwondo sıralamasındaki en iyi sporcularımız Olimpiyat kotası alırken Kübra ve İrem’in yarıştığı 57 kiloda federasyonun farklı bir şekilde seçme yoluna gitmesidir.Sizlerin de yazdığı gibi aralarındaki maçlarda Kübra’nın üstün olduğunu, federasyonun 2019 ekim ayında genelge ile Rusya Grand Prix’inde daha başarılı olan sporcunun Tokyo’ya götürüleceğini açıklamasını ve burada turnuvayı Kübra’nın İrem’in üstünde bitirdiğini ve şu anda da dünya sıralamasında Kübra’nın daha üst sıralamada olduğunu hepiniz gibi ben de araştırdım ve okudum. Buradaki sorun neden 4 yıl boyunca toplanılan puanlarla değil de son bir Grand Prix müsabakasıyla bu kararın verildiğine dairdir. Haksızlık olarak düşünülen konu da budur. Yoksa bizim 2 başarılı sporcumuz arasında bir seçim yapmamız hele hele Olimpiyatlar’da madalya kazanma şansımızın çok yüksek olduğu bir branşta bir taraf tutmamız söz konusu bile olamaz.Tokyo’ya Kübra da gitse İrem de gitse madalya ile döneceğine dair inancımız tamdır. İçerik yaparken genellikle kişisel fikirlerimizi gösteremiyoruz bu da yanlış anlaşılmalara sebep verebiliyor. Böyle bir kusurumuz olduysa sizlerden özür diliyoruz.

Rapor EtYorumun nedir ?

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?

Hem Yeşil Sahaların Efsanesi Hem de Libidomuzun Cephanesi 10 Seksi Futbolcu

Hem Yeşil Sahaların Efsanesi Hem de Libidomuzun Cephanesi 10 Seksi Futbolcu

Sadık Pehlivan Alevi Olduğu İçin Wushu Milli Takımı'na Alınmadığını Öne Sürdü: ''Namaz Kılmadım Diye Federasyon Başkanı Abdurrahman Akyüz Tarafından Hakaretlere Uğradım''

Sadık Pehlivan Alevi Olduğu İçin Wushu Milli Takımı’na Alınmadığını Öne Sürdü: ”Namaz Kılmadım Diye Federasyon Başkanı Abdurrahman Akyüz Tarafından Hakaretlere Uğradım”