Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

Her 2 ev kadınından 1’i kendi isteğiyle çalışmıyor

Her 2 ev kadınından 1'i kendi isteğiyle çalışmıyor
Her 2 ev kadınından 1'i kendi isteğiyle çalışmıyor

İstanbul Gelişim Üniversitesi Sosyal Hizmet Bölümü’nden Öğr. Gör. Mehmet Başcıllar ve Atatürk Üniversitesi Sosyal Hizmet Bölümü’nden Arş. Gör. Ali Taşci’nin yaptığı, Ev Kadınların İyilik Halinin Değerlendirilmesi isimli araştırmada, İstanbul genelinde 294 ev kadınıyla internet üzerinde gönderilen formlar aracılığıyla görüşüldü. Araştırmanın sonuçlarına göre; her 10 ev kadınından 7’sinin lise ve altı eğitim düzeyinde, her 5 ev kadınından 4’ü çocuk sahibi. Ayrıca buna ilaveten her 4 ev kadınından 1’i 3 ve 3’ün üzerinde çocuk sahibi.

Yaşam doyum puanları düşük

Araştırmaya göre, her 4 ev kadınından 1’i çocuk baktığı için çalışamıyor. Her 10 ev kadınından 1’i ise eşi izin vermediği için çalışmıyor. Ev kadınları günün 3 saat 21 dakikasını temizlik yaparak, 3 saat 12 dakikasını televizyon izleyerek, 3 saat 6 dakikasını da internette geçiriyor.

Günün önemli bir bölümünü ev işlerine ayıran kadınların yaşam doyum puanları anlamlı ölçüde düşük. Aynı şekilde eşleri izin vermediği için çalışamayan ev kadınlarının da depresyon puanları yüksek bulundu.

Rapor EtYorumun nedir ?

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?

Geleceğin Güçlü Kadınları projesi için 36 ünlü isim bir araya gelecek

Geleceğin Güçlü Kadınları projesi için 36 ünlü isim bir araya gelecek

Antivirüs Yazılımı Nedir ?

Antivirüs Yazılımı Nedir ?